reklamı kapat

POPÜLER

Star ışığı ile fotoğrafçılıkta yeni dönem; vivo V30 5G incelemesi

vivo V30

VIVO V30 5G KAMERA PERFORMANSI

vivo V30 5G ince ve hafif tasarımının yanında kamera tarafında sunduğu yeniliklerle de dikkat çekiyor. Telefonu piyasadaki rakiplerinden ayrılmasını sağlayan en önemli farklardan biri cihazın star ışığı adı verilen bir aydınlatma sistemine sahip olması. Cihazın arkasındaki kameraların altında yer alan star ışığı nesne ile ortam arasındaki aydınlatmayı çok daha yumuşak ve ortama uygun parlaklık seviyesinde sağlıyor. Flaş ayarları üzerinden açılabilen bu aydınlatma sistemi her zaman açık olarak da ayarlanabiliyor. Bu özellik aktif hale geldiğinde düşük ışıkta daha aydınlık fotoğraflar seçilebiliyor.

Flaş ışığı otomatik olarak ayarlanabildiği gibi ışığın rengi ihtiyaca göre de belirlenebiliyor. Portre fotoğraflarda ve düşük ışıkta yaptığımız yakın çekimlerde bize kolaylık sağlayan bu özellik kaydettiğimiz videolarda da bize yardımcı oldu.  Telefonun kamera özelliklerine gelecek olursak cihazın ana kamerası 50 megapiksel çözünürlüğünde ve F/1.9 diyafram açıklığında. Ana kamerayla hem iyi hem de düşük ışıkta fotoğraflar çektik. Her iki ışık koşulunda da bizim beklentimizi fazlasıyla karşılayan telefonun ana kamerası aynı zamanda optik görüntü sabitleme özelliğine de destek veriyor. Bu sayede sarsıntıyı azaltan telefon hem fotoğraflarda hem de videolarda daha başarılı kareler çekilmesini sağlıyor.

Telefon parlak, dokulu ve doğal olmak üç farklı çekim moduna sahip. Gece modu özelliğininin de yer aldığı telefonun ikinci kamerası da 50 megapiksel çözünürlüğe destek veriyor. Ultra geniş açılı olan bu kamera 119 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Ana kamerada olduğu gibi ultra geniş açılı kameranın da performansını başarılı bulduk. Yalnız bu kamerada optik görüntü sabitleme özelliği bulunmuyor. Cihazda bu kamerayla birlikte 2 megapiksellik derinlik kamera yer alıyor. Bu kamera arka planı bulanıl fotoğraflar çekmek için kullanılıyor. Telefonla çektiğimiz portre fotoğraflardan da genel olarak memnun kaldık. Video tarafında kamera saniyede 60 kare 4K video kaydına destek vermiyor. Saniyede 30 kare 4K video kaydedebilen telefonun 50 megapiksellik selfie kamerasıyla da 4K videolar kaydetmek mümkün. Cihazın ön kamera performansı da arka kamerasında olduğu gibi başarılı.