reklamı kapat

POPÜLER

Vodafone 945 incelemesi

Avrupa ve Amerika’da hizmet veren operatörlerin çok düşük ücretlerle cihaz satışı yapmalarına uzun süredir özeniyoruz. Artık benzer kampanyalar Türk kullanıcılara da sunulmaya başladı. Vodafone tarafından Çin firması ZTE’ye ürettirilen 945 model numaralı mobil iletişim cihazı, sunulan kampanyaların en günceli ve özellikleri itibariyle en ilgi çekici olanı. Oldukça küçük ve kullanışlı bir ürün olan Vodafone 945, klasik bir dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazı olsa da özgün bir görünüme sahip. Yani başka popüler modellerden esinlenilen detaylardan yoksun. Cihazın üzerinde 3.2 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran bulunuyor. 240×400 piksel çözünürlük sunan ekran kapasitif dokunmatik teknolojisi ile çalışıyor. Bu sayede hassas bir şekilde kontrol edilebiliyor. Fakat ekran çözünürlüğü çok düşük olmasa da piksel boşlukları gözle görülebildiğinden ekranın genel anlamda kusursuz bir görüntü sunduğunu söyleyemeyiz. Şüphesiz bu yorumu fiyat-performans değerlendirmesi haricinde yapıyoruz. Vodafone 945’in sol yan yüzünde ses kontrol tuşları ve USB/şarj bağlantısı konumlandırılmış. Klasik bir şekilde üst kısımda güç düğmesi ile 3.5 mm standart jak bağlantısı bulunuyor. Güç düğmesi hemzemin olarak tasarlanmış. Oldukça küçük olan bu tuşa basmak pek rahat değil. Cihazın sağ yan yüzünde ise özel internet araması kısayolu ve kamera tuşu bulunuyor. Android işletim sistemi için gerekli olan kontrol tuşları da ekranın altında. Genel hatları itibariyle güç tuşu hariç tüm tuşların kullanışlı ve pratik olduğunu söyleyebiliriz.

ANDROID VE DONANIM
Vodafone 945, Android işletim sisteminin 2.1 versiyonuyla çalışıyor. Son versiyon olmasa da Android işletim sistemi 2.x sürümlerinde ileri seviye kullanıcılar için dahi çok başarılı bir platform sunuyor. Kullanıcı arayüzünde ana ekran, istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz boş sayfalardan oluşuyor. Bu sayfalara widget uygulamaları, kısayollar ve klasörleri yerleştirebiliyorsunuz. Android tarafından sunulan canlı duvar kağıtları özelliği de çok eğlenceli. Cihazda gelişmiş rakipleri gibi ekranı otomatik döndürmek için hareket algılayıcı mevcut. Yine birden fazla dokunuşu algılayabildiğinden galeride ve internet sayfalarında çimdik hareketiyle yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. 3G şebeke desteği sunan 945, HSDPA özelliği sayesinde mevcut en hızlı mobil bağlantıları destekliyor. Üstelik bununla da sınırlı değilsiniz. Wi-Fi bağlantısını kullanarak istediğiniz an hızlı ve ekonomik internet bağlantısından yararlanabilirsiniz. Vodafone 945 üzerinde standart tarayıcı olarak Opera Mini 5 yüklenmiş olarak geliyor. Sayfa içeriğini sıkıştırarak daha az veri transferi yapan Opera Mini, faturayı düşük tutmak için ideal.

KAMERA VE GPS
Vodafone 945 üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan otomatik netlemeli bir kamera bulunuyor. Standart Android kamera uygulama arayüzüyle çalışıyor ve pratik bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Kamera ayrıca video kayıt özelliği de sunuyor. Fakat video kayıt çözünürlüğü çok yüksek değil. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları yüksek hızlı bağlantılar sayesinde doğrudan e-posta veya Facebook gibi servisler üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Entegre A-GPS, Google Haritalar ile birlikte navigasyon, konum belirleme gibi servislerden yararlanmanızı sağlıyor. Tüm bu yazılım ve donanım özellikleriyle Vodafone 945 çok başarılı. Tek eksiği, tüm Android’li cihazların sorunu olan uygulama marketi. Cihazla birlikte herhangi bir uygulama marketine erişim sağlanmıyor. Bu sebeple dolambaçlı yöntemler haricinde cihaza yeni bir uygulama yüklemeniz zor. Fakat cihazla birlikte normal bir kullanıcının ihtiyaç duyacağı uygulamalar yüklü olarak geliyor. İşletim sistemi tarafından sunulan gelişmiş e-posta, takvim gibi uygulamaların yanı sıra Facebook, Twitter, Vodafone Etrafımda Ne Var ve Navigasyon uygulamaları kullanıma hazır. Ayrıca 945 ile birlikte Guitar Hero 5, Tetris ve Monopoly gibi oyunların ücretsiz deneme sürümleri mevcut.

KAMPANYA
Vodafone 945 mobil iletişim cihazı, Vodafone CepAvantaj tarifesine abone olan kullanıcılara ayda 1 TL’ye sunuluyor. Tarife kapsamına göre aylık ödemeleri 55 ile 145 TL arasında değişen kampanyanın taahhüt süresi ise 24 ay. Tarifelerde şebeke içi ve sabit hatlar limitsiz olarak sunulurken, kullanıcılara aynı zamanda aylık ödemeye bağlı olarak daha fazla dakika ve internet bağlantısı da sunuluyor. Ayrıca kampanyaya katılanlara 1 GB’lık internet bağlantısı ilk ay için hediye ediliyor.

► Detaylar sayfa 2‘de