reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen, kanguruları yoldan kaçıran özel bir amblem üretti [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen, kanguruları yoldan kaçıran özel bir amblem üretti.

RooBadge adı verilen bu amblem ya da marka logosu, spesifik olarak Avustralya’daki sürücüler için tasarlanmış durumda. Ülkede kontrolsüz şekilde yola atlayan kangurular nedeniyle her yıl çok sayıda kaza olduğunu belirten şirket, RooBadge’in içerisine özel bir ses sistemi yerleştirmiş ve bu sayede yüksek frekanslı ses oluşturarak kanguruları yaklaşan araç hakkında uyarabiliyor. Bu sayede de kangurular yoldan kolay şekilde uzak tutabiliyor. Bu süreci hemen aşağıdaki videoda gözler önüne seren marka, sistem için Melbourne Üniversitesi araştırmacılarıyla beraber çalışmış ve konum bazlı olarak farklı türlere özel uyarı sesleri hazırlamış. Tam üç yıllık bir çalışmanın sonucu olan bu özel amblem, halen test ediliyor ve henüz satışa sunulmuş değil. Firmanın bu altyapıya sahip bir plakalık geliştirildiği de belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce “R” rozeti için bir gelişme gündeme gelmişti. Buna göre Volkswagen “R” grup içinde ayrı bir marka halini alabilir. Volkswagen’in performans odaklı R bölümü önümüzdeki aylarda markanın Wolfsburg’daki Autostadt merkezinde kendi gösteri alanına sahip olacak. 2030 itibarıyla sadece tamamen elektrikli araçlar üzerinde yer alacak R rozeti, gelen bilgilere göre önümüzdeki dönemde grup içinde ayrı bir marka halini de alabilir.

Burada Seat – Cupra tarafındaki gibi büyük seviyede bir dönüşüm yapılmayacak, BMW M, Audi Sport ya da Mercedes-AMG gibi bir ayrışmaya gidilecek gibi görünüyor. Bu ayrı marka ile ana modellerden bağımsız araçlar hazırlayabileceği, özel kararlar alabileceği ve daha iddialı hale gelebileceği düşünülen R, önümüzdeki yıllarda elektrikli tarafın premium performans markalarından birisi olarak çok dikkat çekebilir.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER