reklamı kapat

POPÜLER

2022 Volkswagen T-Cross
Volkswagen T-Cross

Volkswagen T-Cross Türkiye satış tarihi açıklandı; işte bilmeniz gerekenler

Fonksiyonel kullanım nitelikleriyle dikkat çeken Volkswagen T-Cross, tanıtımının üzerinden geçen 3 yılın ardından Türkiye’ye geliyor.

Volkswagen’in kompakt SUV pazarındaki rekabete Ekim 2018’de düzenlediği küresel lansmanla dahil ettiği T-Cross modeli, aradan geçen yaklaşık 3 yıllık sürecin ardından Türkiye yollarına nihayet göz kırptı. Bugün kapılarını açan Autoshow 2021 etkinliği kapsamında markanın Türkiye operasyonları üzerinden duyurduğu model, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak. T-Roc’tan daha kompakt boyutlarıyla şehir içi kullanıma çok uygun bir model olan Volkswagen T-Cross, sportif bazda daha hareketli olarak gelen çizgileriyle özellikle genç kullanıcıların ilgisini çekmeye aday. Araç kompakt segmentte olmasına rağmen iç mekanında yapılan fonksiyonellik odaklı dokunuşlarla fark yaratıyor. Bu kapsamda arka koltukları 14 cm’ye kadar ileri kaydırarak bagaj hacmi artırılabilen T-Cross ayrıca dijital kokpit ve üst segment otomobillere özgü olan pek çok sürüş asistan sistemi sunarak sınıfında iddialı olmayı hedefliyor.

Volkswagen T-Cross

2022 Volkswagen T-Cross teknik özellikleri

4.107 milimetre uzunluğa ve 1.558 milimetre yüksekliğe sahip olan T-Cross, bu değerleriyle temelinin alındığı Polo’dan ve 54 milimetre daha uzun ve 100 milimetre daha yüksek bir model. Genişlik olarak da 54 milimetre gibi bir artı farka sahip olduğu açıklanan otomobilin 385 litrelik bagaj hacmi, C segmentinde seyreden Golf‘ün de ilerisinde. Arka koltukların tamamen yatırılmasıyla birlikte ortaya 1.281 litrelik devasa bir kullanım boşluğunun çıkıyor olması da güzel detaylar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın kokpit bölümüne baktığımızda bizleri genel itibarıyla tanıdığımız bir yapı karşılıyor. Direksiyonun arkasında dijital sürücü ekranıyla keyifli bir deneyim vadeden T-Cross’un multimedya ekran kısmında donanım seviyelerine göre değişmekle birlikte 6,5 ve 8 inçlik yapı sunuluyor. Donanım destekleri konusunda da tanıdık bileşenler barındıran model; kablosuz akıllı telefon şarjı, Beats premium ses sistemi, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ön- arka park sensörü, yaya algılama ve çarpışma önleme gibi güvenlik asistanlarıyla destekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece ön tekerlekten çekişli altyapı seçeneğiyle satışa sunulan T-Cross’un motor seçenekleri, tamamen ihtiyaçları karşılamaya yönelik parçalardan oluşuyor. Giriş seviyesinde Polo’dan hatırladığımız 1.0 litrelik üç silindir TSI makine 95 ve 115 beygirlik güç değerlerleriye kullanıcıların tercihine sunuluyor. Bu motorun her iki versiyonunda da 6 ileri manuel şanzımanı standart olarak koyan Volkswagen, 115 beygirlik versiyonda ise opsiyon olarak 7 ileri DSG‘yi ekleme yapabiliyor. Başlangıcın ardından ilk olarak Golf’te yer verilen 150 beygir güç üreten 1,5 litrelik TSI üniteyi de satışta görüyoruz. Dizel motora yönelmek isteyenleriyse 1,6 litrelik TDI bekliyor olacak. Aracın Türkiye odağındaki motor ve donanım seçenekleri önümüzdeki süreçte tekrar duyurulacak.

İlgili video