reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Taigo

Volkswagen Taigo tanıtıldı; işte markanın Avrupa’daki ilk Coupe SUV modeli

Uzun süren bekleyişin ardından nihayet tanıtılan Volkswagen Taigo, Avrupa pazarında markası için yepyeni bir meydan okuma olacak.

Geliştirme sürecinden itibaren yakından takip ettiğimiz Volkswagen Taigo için beklenen gün geldi. Markasının ilk Coupe SUV modeli olarak Avrupa pazarı odağında üretilecek olan model, Renault Arkana’nın doğrudan rakibi olarak listelerdeki yerini alacak. İspanya’daki Pamplona tesislerinde üretilen Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli Taigo, öncelikli olarak 28 Avrupa Birliği ülkesi, Güney Afrika ve Türkiye’de satışa sunulacak. Ailenin en yeni ismi, MQB platformu üzerine inşa edilen giriş segmentindeki Polo ve T-Cross modellerinden sonra bu şasi üzerinden geliştirilen 3. model olarak da öne çıkıyor.

Volkswagen Taigo teknik özellikleri

Polo ve T-Cross’tan sonra, MQB platformunda üretilen üçüncü model olan Taigo, geçtiğimiz süreçte tanıtılan Nivus’un Avrupa pazarına bir yansıması olacak. 4,26 metrenin altında uzunluğa sahip otomobil, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satın alınabilecek. LED farlar, tamamen dijital kokpit ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi Taigo’nun elini güçlendirecek parçalar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taigo’nun iç kısmında günlük kullanımda konfor sağlayan kablosuz Mobil Bağlantı Arayüzü “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunuyor. Volkswagen’in üst sınıf modellerinde gördüğümüz dijital desteklerin Taigo’dan esirgenmemiş olması da önemli. Listede; şerit takip sistemi “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip ve şehir içi acil frenleme fonksiyonunu içeren ön bölge asistanı gibi yardımcı sistemler sunuluyor. Ayrıca, 0-210 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan “Yarı Otonom Sürüş Asistanı” de isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taigo’nun motor seçenekleri ise altyapısın paylaştığı kardeşleriyle paralel. Giriş seviyesinde 1.0 litrelik benzinli motorun 95 PS ve 100 PS güç üreten iki farklı versiyonla geldiğini görüyoruz. 1,5 litrelik diğer benzinli motor ise 150 PS ile geliyor. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s olarak açıklandı. Taigo 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle gelecek. Taigo’nun, 2022 bahar aylarında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

İlgili video

Alpine A110S