reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen, Türkiye’de 323 bin 927 aracı geri çağırıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağlandı. Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını bildirerek; “Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak” dedi. Amerika’da emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı belirlenen Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in, emisyon değerlerini düşük gösterdiği için tüketiciyi yanıltmak ve daha az vergi vermekle suçlandığını belirten Işık, “Dolayısıyla buradaki itham vergi kaçakçılığı boyutu. Türkiye’de biz emisyondan dolayı vergi almıyoruz. Bizim için önemli olan Türkiye’de emisyon değerlerinin çevre kirliliğine olan etkisi” diye konuştu.

TEKNİK GÜNCELLEME OCAK 2016’DA
Işık, olay ABD’de meydana geldikten sonra bakanlık olarak konu ile Almanya ve Avrupa’daki gelişmeleri de takip ettiklerini kaydederek, “Türkiye’deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladık. Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak” ifadesini kullandı.

Teknik güncellemenin Almanya ile eş zamanlı olarak 2016’nın Ocak ayında Türkiye’de gerçekleştirileceğini bildiren Işık, firma gönüllü çağırmayı kabul ettiği için cezai müeyyide uygulamadıklarını söyledi.