reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen e-Up

Volkswagen ucuz ulaşım ihtiyacı sebebiyle, veda ettiği elektrikli modelini tekrar üretecek

2020 yılında sipariş alımı durdurulan Volkswagen e-Up, şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını karşılamada tekrar önemli bir figür olacak.

Tedarik sıkıntılarına rağmen 2021 yılını başarılı sonuçlarla kapatan Volkswagen, elektrikli ID ürün gamından aldığı geri dönüşlerden de fazlasıyla memnun. ID.3 ile başlayan ve sonraki süreçte ID.4 ve ID.5 gibi SUV segmentine geçiş yapan seçeneklerin pazar payını 2022 yılında daha da yukarı çekmesi bekleniyor. Satışa sunulan modellerin yanında geçtiğimiz süreçte konsept olarak lanse edilen araçların da satışa hazır dinamiklerile lanse edilmesi beklenirken, maliyet artışlarına paralel olarak yükselişte olan mikro mobilite de bu noktada hayati önem arz ediyor. Şehir içi kullanımda hayat kurtarıcı nitelikte olan A segment modellerin park ve maliyet gibi pek çok avantajı da beraberinde getirmesiyle birlikte artan seçeneklere Volkswagen tarafında şimdilik bir seçenek sunulmuyor. Geçtiğimiz eylül ayında lanse edilen ID. Life modelinin bu boşluğu doldurması beklenirken, aracın seri üretime geçişinin kısa vadede planlanmaması ortada bir boşluk yaratmış durumda. Bu boşluğun doldurulması içinse eski bir dostun kapısı tekrar çalınacak. Volkswagen’in uzun süredir ürün gamında yer verdiği Up’ın elektrikli versiyonu, bu kapsamda tekrar satışa sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen e-Up 2020 sonrasında tekrar yollara dönüyor

Almanya merkezli olarak lanse edilen bilgilerde, var olan ucuz ulaşım ihtiyacının karşılanmasında e-Up’ın bir anda önemli bir figür noktasına gelebileceği vurgusu dikkat çekiyor. 1,5 yıl önce de talep bazında fena sayılmayacak bir noktada olan otomobilin, üretim kapasitesinin düşük olması sebebiyle siparişe kapandığı biliniyor. Pazarın yaşadığı olağanüstü günlerle birlikte tekrar bir fırsat ortamında kendisini bulan e-Up için bu noktada fabrikada ekstra bir kapasite artırıma da gidilebilir. Style Plus versiyonuyla birlikte Almanya’da tekrar siparişe açılacağını gördüğümüz e-Up’un bu paket üzerinden teşvikle birlikte 17.000 euroya satışa sunulması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fabrika verisinde 250 kilometreyi bulan sürüş menziliyle dikkat çeken e-Up için hızlı şarj kaynağı üzerinden 0’dan yüzde 80 batarya dolumuna 1 saat civarında gelebiliyor olması da günlük ihtiyaçları karşılama konusunda hiçbir sorun yaratmıyor. Tek elektrik motorunun konumlandırıldığı modelin 83 beygirlik güç ve 212 Nm tork ile birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 11,9 saniyede tamamlayabildiğini biliyoruz. e-Up’ta maksimum sürat ise 130 km/s ile limitli. 2025 yılına kadar olan geçiş sürecinde satışlarına devam edilmesi beklenen e-Up’ın yerini ID. Life alacak.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın