reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID. Life

Volkswagen ID. Life; sinemaya dönüşen kokpitle gelenekleri yıkma mesajı

Münih Otomobil Fuarı’nın ilgi çeken konseptlerinden olmaya aday Volkswagen ID. Life, 2025 yılında satışa sunulacak modelin ön gösterimi niteliğinde.

Bu hafta içerisinde kapılarını açacak olan Münih Otomobil Fuarı’nın katılımcılarından birisi olan Volkswagen nihayet sessizliğini bozdu. ID elektrikli otomobil ailesinin geleceğinde önemli bir yere sahip olacak kompakt segment aracını konsept dinamikleriyle sahneye çıkaracak olan marka, araçla ilgili önemli detayları fuar öncesi paylaştı. Volkswagen ID. Life konsepti, Volkswagen’in 2025 yılında pazara sunacağı tamamen elektrikli küçük segment modelinin de tasarım dili hakkında ipuçları veriyor. Kompakt, tamamen elektrikli crossover konsepti olan bu otomobil, sürdürülebilirliği, dijital teknolojiyi ve zamanının ötesinde yenilikçi bir tasarımı bünyesinde barındırıyor. Fiyat olarak da ailenin en ucuz modellerinden birisi olacak ID. Life’ın 20.000 euro seviyelerinde etikete sahip olması gündemde.

Volkswagen ID. Life için öne çıkan teknik özellikler

Araç bir konsept olmasına rağmen pek çok rakamsal verisinin paylaşılmış olması da gelecek sınırlarını belirleyebilmemiz için önemli Volkswagen’in küçük segment araçlarında kullanılan MEB platformu üzerine inşa edildiğini gördüğümüz konseptte, 234 PS güç üreten elektrik motoru konumlandırılıyor. ID. LIFE bu motor sayesinde 0’dan 100’e 6,9 saniyede çıkıyor. Aracın batarya tarafında ise 57 kWh enerji kapasitesine sahip bir pakete yer verildiğini görüyoruz. Volkswagen, WLTP standartlarına göre yaklaşık 400 kilometrelik bir menzil sağlanabildiğinin altını çiziyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sinema moduyla gelen kokpit

ID. Life’un dış tasarımındaki minimal yaklaşımı kokpitte de görebiliyoruz. Otonom sürüş odağında tasarlanan direksiyonun yanında koltukların formu ve ışıklandırmalar keyifli bir bileşen sağlıyor. Farklı dijital deneyimler için güvenilir bir yol arkadaşı olan ID.LIFE’da, iç mekan kısa sürede sinema veya oyun salonuna da dönüşebiliyor. Araçta, bir oyun konsolu ve gerektiğinde gösterge panelinden uzanan bir projeksiyon ekranı da bulunuyor. Arka koltukların yatırılmasıyla birlikte düz bir alanın yakalanabilirlen, burada 2 metre uzunluğunda bir yatak oluşuyor. Kokpitte dikkat çeken bir diğer nokta da geleneksel tipte bir multimedya ekranın olmayışı. Volkswagen burada kullanıcılara telefon veya tabletlerini konsola konumlandırma imkanı tanıyor. Aracın sistemiyle entegre haline getiren kişisel elektronik cihazlar, tüm fonksiyonların yönetilebildiği bir panele dönüşüyor.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın