reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen üretimi kısmen durduruyor; kriz felakete mi dönüşecek?

Volkswagen üretimi kısmen durduruyor; çip krizi felakete mi dönüşecek?

Son zamanlarda hemen hemen her markanın gündeminde olan çip krizi sebebi ile üretimi durduran markalar kervanına Volkswagen de katıldı.

Koronavirüs ile birlikte uzun süredir otomobil dünyasını küresel çapta etkileyen çip krizi, hemen her markanın gündeminde. Geçtiğimiz aylarda ilgili sıkıntı daha da büyük olsa da hala bitmiş değil. Markalar bu sebepten kimi zaman üretimlerini durduruyorlar. Bunun yanında aksayan üretim sebebi ile fiyatlar da artmış oluyor. Bu durumun son örneği Alman devi Volkswagen cephesinden geldi.

Ford ve Toyota’nın ardından bu kararı alan Volkswagen, en büyük tesislerinden biri olan Wolfsburg’de üretimi tekrar planlama kararı aldı. 60 bin çalışanı bulunan dev fabrika önümüzdeki hafta tek vardiya ile çalışacak. Grup bünyesinde bulunan Audi’de de durum maalesef farklı değil. Marka Almanya’da bulunan fabrikasındaki yaz tatili arasını 2 hafta daha uzatacağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen gibi Toyota da krizden etkilenmişti

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, konu hakkında, “Çip krizinin tedarik sıkıntısı yarattığını ve daha da geniş çaplı bir sorun haline dönüşebileceğini sene başından beri hep dile getirdik. Bu risk hep mevcuttu. Bu krizin daha da derinleşme ihtimali söz konusu ve bu durum da tüm sektörü çok daha derinden yaralayacak sonuçlar doğurabilir.

Temennimiz bu yarı iletken çip krizinin daha da kötüye gitmeden çözümlenebilmesi. Matrah değişimi ile düşen fiyatlarla artan talebi karşılayamamak söz konusu olacak. Ancak marka olarak sene başındaki tahminlerimizi güncellemek gibi bir durumumuz şimdilik söz konusu değil. ” açıklamasını yapmıştı.

İlginizi çekebilir

T-Roc R