reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Çip krizinde son durum; Toyota üretimi durduruyor

Japon otomotiv devi Toyota, son zamanlarda tüm markaların gündeminde olan çip krizi sebebi ile üretimi durduracağını açıkladı.

Koronavirüs ile birlikte uzun süredir otomobil dünyasını küresel çapta etkileyen çip krizi, hemen her markanın gündeminde.Geçtiğimiz aylarda ilgili sıkıntı daha da büyük olsa da hala bitmiş değil. Markalar bu sebepten kimi zaman üretimlerini durduruyorlar. Bunun yanında aksayan üretim sebebi ile fiyatlar da artmış oluyor. Bu durumun son örneği Japon üretici Toyota cephesinden geldi. Marka bir süredir çip krizi ile uğraşıyordu. Gelen son açıklamalara göre bu mücadeleye geçici de olsa yenik düşülmüş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota cephesinden yüzde 40 düşüş

Akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanlarının başlattığı ekipman krizinin son kurbanı Toyota, 4 tesisindeki 27 üretim bandını geçici durduracak. Bu işlem markaya pahalıya patlayacak çünkü aylık üretimin ortalama yüzde 40 düşmesi bekleniyor. Yaris compact, Prius hibrit ve RAV4 modellerini etkileyecek üretim durdurması 3 hafta sürecek.

Toyota’nın kabusu bununla da bitmiyor. Üretici bir yandan  Tayland ve Vietnam gibi ülkelerde koronavirüs yüzünden yedek parça sıkıntısı çektiğini de açıkladı. Markanın yedek parça sıkıntısı yüzünden ileride daha da büyük problem yaşayabileceği tahmin ediliyor. Bölgeden gelen açıklamara göre yedek parça sıkıntısı sonrası kaza yapan bazı araçlara yedek parça bulunamadığı için şikayetler arttı.

İlginizi çekebilir