reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’den sürücüye yardımcı “üçüncü göz”: Dinamik Yol Tabelası Ekranı

Volkswagen, yeni modellerinde sunacağı sürücüye yardımcı elektronik sistemleriyle sınıfında referans teşkil etmeye devam ediyor.

Tıpkı Mercedes ve BMW‘de olduğu gibi Volkswagen de sürücüye yardımcı sistemlerin teknolojiyle harmanlanmasında fazlasıyla önem veren üreticiler arasında yer alıyor. Halihazırda sunulan şerit takip ve uyarı, aktif trafik takip ve yol üzeri levha takip sistemleri gelecekte otonom sürüş sistemlerini oluşturacak yapbozun parçaları olarak günümüzde kullanıcılara sunuluyor. Volkswagen, geliştirdiği Dinamik Yol Tabelası Ekranı ile sürücünün yol üzerinde ihtiyaç duyacağı bilgileri tespit ederek gelişmiş bir sürüş deneyimi vadediyor.

Volkswagen araçlarının önüne entegre edilen kamera sistemiyle birlikte yol üzerine konumlandırılan; sollama yapılamaz, otoban çıkışı ve taşıt giremez gibi levhaların yanı sıra hız limitlerini aktif olarak kontrol ederek head-up display ve merkezde konumlandırılan ekranlara yansıtıyor. Yağmur sensörleriyle de koordineli olarak çalışan sistem, yağmurun algılanmasının ardından otomatik olarak yağmurda gidilmesi gerek süratleri sürücüye uyarı olarak sunuyor. Sistem, kullanıcıya en doğru bilgiyi sunmak adına kamera üzerinden tespit edilmiş trafik işaretiyle birlikte navigasyondan gelen bilgileri ve anlık araç bilgisini kontrol ediyor. Volkswagen, sistemin çamur veya başka bir sebepten ötürü okunamayan veya hasarlı tabelaların da okuyabileceği bilgisini paylaşıyor.