reklamı kapat

POPÜLER

Volvo sürücüsüz kabin konseptini gösterdi [Video]

En hızlı, en güçlü, en lüks otomobil deyince aklımıza Volvo gelmiyor belki ancak geleceğin otomobilleri için sayacağımız ender isimlerden biri kesinlikle Volvo olacak. İsveçli üretici uzun zamandır yolunu yaptığı “geleceğin otomobili” fikrine bir adım daha yaklaştı.

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gıcır gıcır yeni otomobiller bir bir görücüye çıkarken Volvo işin daha çok “iç yüzünü” ele aldığı Concept 26 isimli bir şey tanıttı. Dışarıdan yarım kalmış bir otomobil prototipi gibi gözüken şey, otomobilin iç tasarımından ibaret. Nitekim burada önemli olan beygir sayısı, kaç bastığı, ne kadar ses çıkardığı değil, sürücü (ve aynı zamanda yolcunun) ve geri kalan yolcuların sürücüsüz bir otomobilde nasıl seyahat edeceği.

Daha önce Lounge Console kabin konseptiyle otomobilin içindekileri ne kadar düşündüğünü kanıtlayan Volvo, bu kez işin içine teknolojiye de kattı ve Concept 26’yı ortaya çıkardı. Sürücülü ve sürücüsüz farklı modları bulunan ve şekilden şekle giren Concept 26, hangi modda olursa olsun içeridekilere dış dünyayı unutturacak özelliklere sahip.

1525113097689024073
Konseptte Drive, Create ve Relax olmak üzere üç farklı sürüş modu mevcut. Sürüş modunda daha “normal” bir otomobil gibi görünen kabin, sürücüsüz moda alındığında yandan çıkan servis tepsisi, koltuğun altından çıkan ayaklık, daha işlevsel hala bürünen orta konsol derken sürücü koltuğu adeta TV koltuğuna dönüşüyor. Ayrıca kocaman ekranlı Sensus bilgi eğlence sistemi sayesinde hem sürücü hem de yolcular son derece rahat bir sürüş deneyimi yaşıyor.

Gerçeğe dönüşmesini sabırsızlıkla beklediğimiz sürücüsüz kabin konseptinin video görüntülerine buradan göz atabilirsiniz.

YORUMLAR