reklamı kapat

POPÜLER

CMA

Volvo’nun elektrikli otomobil projesinin tarihi belli oldu

Volvo’nun geleceğini oluşturacak olan hibrit ve elektrikli modellerin özellikleri yavaş yavaş kendini gösteriyor.

Tamamen elektrikli modellere geçiş sürecinde geliştirme süreci yürüten markalardan bir tanesi olan Volvo’da ortaya çıkacak olan proje yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Bu yıl içerisinde 40 Serisi ailesine dahil edeceği ara segment SUV modeli XC40‘ı da tamamlamak üzere olan Volvo’nun yeni SUV modelinin ardından hibrit ve tamamen elektrikli modellerinde yer vereceği sistem üzerindeki sürece yoğunlaşacak. Volvo’nun kompakt modüler ve ayarlanabilir ürün mimarisi adını verdiği altyapılar üzerine şekillenecek olan elektrik motorlu ilk araçlar 2019 yılında karşımızda olacak.


Volvo’nun ilk tanıtacağı elektrik motorun 100 kW (134 beygir) güce sahip olacağı ifade edilirken bu gücün model yelpazesine göre 603 beygire kadar yükselebileceği ifade ediliyor. Güç değerlerinin yanı sıra menzil ve sunulacak batarya konusunuda da çalışmalar yürüten Volvo ekibinin ilk modelden itibaren hızlı şarj teknolojisini sunacağı da gelen bilgiler arasında. Araçlar için telaffuz edilen menzil değeriyse yaklaşık 482 kilometre civarında.

Tamamen elektrikli modellerin yanı sıra hibrit teknolojisine sahip araçlarla da önümüzdeki yıllarda karşımızda olacak olan Volvo, 2019 yılında 48V‘luk hibrit sistemini de sunmayı planlıyor. Benzinli- elektrikli yanı sıra dizel-elektrikli versiyonunun da sunulacağı söylenen modellerin birinci jenerasyonlarında yer verilecen elektrik motorunun 10 kW olacağı da gelen bilgiler arasında. Volvo’nun hibrit modellerde yer alan T5 Twin motorunun CMA platformuyla buluşmasıyla birlikte başlayacak süreçte 2025 yılı için bir milyon elektrikli Volvo modelinin yollarda olması planlanıyor.