reklamı kapat

POPÜLER

tattoo

Vücut terinden enerji üreten dövmeyle cihazlarınızı şarj edin [Video]

Vücudunuzla enerji üreterek teknolojik cihazlarınızı şarj etmek istemez miydiniz? Çok ütopik gibi görünen bu fikir aslında o kadar da imkansız değil.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar insan vücudunun harcadığı enerjiyi geri dönüştürme üstüne yaptığı deneylerin meyvesini almış durumda. Yeni bir cihaz geliştiren ekip, çalışma temponuzu izlerken terinizden enerji üretmenin bir yolunu buldu. Dr. Joseph Wang ve ekibi uzun süredir üstünde çalıştıkları yeni icatlarının prototipini American Chemical Society toplantısında tanıtma fırsatı buldu. Ekibin ürettiği cihaz insan vücudunun ürettiği laktatın analizine dayanıyor. İnsan terinde de bulunan laktatı hem profesyonel atletlerle hem de diğer insanlarla çalışan araştırma ekibi, üstünde sensörler bulunan geçici bir dövme yaratarak kan testi yapmadan laktatı izlemeyi başarmış.

Vücuda sıradan geçici dövmelerin yerleştirildiği gibi yerleştirilen bu küçük sensörlü dövme, spor sırasında vücudunuzdaki tüm faliyetleri incelerken laktat miktarını da gözlemliyor. Laktat ölçüm işlemi aynı zamanda laktattaki elektronları ayrıştırmayı da kapsıyor. Araştırmacıların bu noktadan sonra yapması gereken tek şey ayrıştırılan maddeye katot eklemek olmuş. Bu şekilde yarım pil gücü kadar enerji üretmeyi de başarmışlar. Şimdilik üretilen güç yetersiz görünse de henüz prototip aşamasında olan bu cihazın gelecekteki enerji üretimiyle ilgili çok önemli bir adım olduğunu belirtelim. İlerde saatlerinizi, fitness aksesuarlarınızı ve hatta yeterince laktat üretebilirseniz akıllı mobil cihazınızı bile vücudunuz vasıtasıyla şarj edebilirsiniz.

VİDEO