reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp, Android sonrasında iOS için de geçiş anahtarları geliştiriyor

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi olmayı sürdüren WhatsApp, iOS için de geçiş anahtarları getiriyor.

Android için WhatsApp uygulamasında bir süredir geçiş anahtarları sunuluyor. İşte bu özellik son kanıtlara göre şu an aktif olarak iOS için de geliştiriliyor ve çıkış çok uzakta yer almıyor. Peki nedir bu geçiş anahtarları? Sürece Google ile aktif olarak destek veren isimlerden olan teknoloji devi Apple bu konuda kendisi şunları aktarıyor: “Geçiş anahtarı, size gösterilmeyen şifreli bir oluşumdur ve parola yerine kullanılır. Geçiş anahtarı, parolayla karşılaştırıldığında güvenliği ciddi şekilde iyileştiren bir anahtar çiftinden oluşur. Bir anahtar geneldir, kullandığınız web sitesine veya uygulamaya kayıtlıdır. Diğer anahtar ise özeldir, yalnızca aygıtlarınız tarafından tutulur. Güçlü, endüstri standardı şifreli tekniklerin kullanılmasıyla, bu anahtar çifti aygıtlarınız ve web sitesi ya da uygulama arasında güçlü, özel bir ilişki kurmaya yardımcı olur.”  WhatsApp’ın “Güvenli bir şekilde oturum açmanın basit bir yolu” olarak tanımladığı geçiş anahtarları hakkında paylaştığı kısa açıklama ise şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Parmak izinizi, yüzünüzü veya ekran kilidinizi kullanarak geçiş anahtarı temelinde doğrulama yapabilirsiniz. Geçiş anahtarlarınız güvenle Google Şifre Yöneticisi içerisinde saklanır.” Akılda bir geçiş anahtarı / parola tutulmasına gerek bırakmayan bu çok faydalı altyapı, kullanıcılardan şimdiden çok olumlu geri dönüşler alıyor.

WhatsApp için elbette başka özellikler de yolda bulunuyor. Örneğin WABetainfo tarafından aktarıldığı kadarıyla 31 kişiye kadar toplu grup çağrı oluşturma özelliği geniş çaplı olarak kullanıma sunulmuş durumda. Türkiye’de de herkese açılan altyapı, bazı geniş çaplı toplantılar / görüşmeler için oldukça güzel görünüyor.

Yine WABetainfo tarafından bulunduğu kadarıyla WhatsApp, kanallara tepki filtresi getirmek adına çalışıyor ve bu sayede adminlerin sadece kişilerinden gelen tepkileri görmesine imkan tanımak istiyor. Buna ek olarak servis sesli mesajları ve çıkartmaları kanallarda paylaşmak için bir özellik üzerinde de çalışıyor.

Üzerinde uzun zamandır çalıştığı yeni tasarımı sınırlı sayıda kullanıcıya test için göndermeye devam eden şirket, kilitli sohbetlerin sohbet listesinde görünmemesini sağlayan bir ayarı da kullanıma sunmak adına aktif olarak test ediyor. Yeni metin biçimlendirme ayarlarını da kullanıma sunmaya oldukça yakında olan şirket, sesli ve görüntülü mesaj modu arasında geçiş yapmak için yeni bir menü de test ediyor.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV