reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp’ın “para transferi” özelliği göründü!

WhatsApp bir süredir beklenen para transferi özelliğini nihayet beta testine soktu. Kullanıcılar artık mesajlaşma servisi üzerinden para gönderebilecek.

Popüler mesajlaşma servisi uzun zamandır üzerinde çalıştığı özelliği Hindistan’da beta testine açtı. Artık kullanıcılar arasında para transferi gerçekleştirilebiliyor. Söz konusu para transferinin şimdilik ticari hesaplar için geçerli olmadığını ekleyelim. Ancak beta testinin başarılı olması durumunda WhatsApp üzerinden alışveriş dönemi de başlayabilir elbette. Beta testleri için Hindistan’ın seçilmesi ise uygulamanın orada çok popüler olmasıyla alakalı. Hindistan popüler mesajlaşma servisinin sahip olduğu en büyük pazar. Hindistan’da günlük 200 milyondan fazla kullanıcı aktif olarak WhatsApp kullanıyor. Hatta ülkede uygulama o kadar sık kullanılıyor ki spam hale gelen “günaydın” mesajları dahi büyük bir soruna dönüşebiliyor. Bu sebeple para transferi özelliği için ülke ideal konumda.

WhatsApp’ta para transferi nasıl yapılıyor?

Hindistan’ın pek çok bankası tarafından desteklenen bu özellikte çalıştığınız bankayı ve hesabı sisteme kaydediyorsunuz. Ayarlar kısmından bu işlemi hallettikten sonra ise konuşma penceresinden para transferi gerçekleştirmek istediğiniz kişiyi seçiyorsunuz. Belge, fotoğraf, konum ve kişi paylaşabileceğiniz alana bir de “Ödeme” isimli yeni bir seçenek ekleniyor. Böylelikle kullanıcılar bu seçenek üzerinden aralarında para transferi gerçekleştirebiliyor. Özelliğin hem iOS hem de Android kullanıcılarıyla paylaşıldığı belirtiliyor.

Para transferi özelliğinin beta sürecini ne zaman tamamlayacağı şimdilik muamma. Bu sebeple Avrupa ve Amerika’ya gelişi de şimdilik kesinlik taşımıyor. Ayrıca süreç global kullanım için düşünüldüğünden de uzun sürebilir. Zira firmanın her ülkenin yerel bankalarıyla anlaşma gerçekleştirmesi gerekiyor.