reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Wi-Fi’lı Android GPS: Garmin Monterra

Garmin, dış ortamda kullanılabilen ilk Wi-Fi’lı el tipi GPS cihazı Monterra’yı duyurdu. Android işletim sistemiyle birlikte gelen cihaz, Wi-Fi bağlantı desteği sayesinde Google Play Store üzerinde yer alan uygulamaları cihazınıza indirebilmenize imkan tanıyor.

Advertisement

4 inçlik dokunmatik ekranın yer aldığı cihazda 8 megapiksel LED flaşlı kamera kullanılıyor. Cihazın sahip olduğu 8 megapiksel kamera ile 1080p çözünürlüğünde video kaydı yapmak da mümkün. Garmin Monterra’nın sunduğu 6 GB’lık depolama alanı, microSD kartlarla kolayca artırılabiliyor. Dağcılar için geliştirilen PeakFinder isimli uygulamanın yüklü olarak geldiği Garmin Monterra Wi-Fi desteği haricinde FM Radyo, Bluetooth 3.0, yakın saha iletişimi (NFC), ANT+, çift bant GPS ve GLONASS bağlantı noktalarına destek veriyor.

Cihazda kullanılan ANT+, fitness cihazlarının birbirleri ile iletişim kurabilmesi için geliştirilmiş bir bağlantı standartı ve Wi-Fi ile Bluetooth’a nazaran daha az enerji tüketiyor. Üç eksenli ivmeölçer ve jiroskobun da yer aldığı Monterra, BaseCamp adı verilen ücretsiz yazılımla uyumlu şekilde çalışıyor. BaseCamp, haritalar, yol işaretleri ve rotaları görüntüleyip düzenlemeye olanak sağlıyor. Sağlam bir gövdeye sahip olan cihaz, IPX7 sertifikası sayesinde suya da dayanıklı. Hem şarj edilebilir Li-ion pille hem de AA pille çalışabilen Garmin Monterra’da  UV sensör ve yükseklik ölçer de mevcut. Bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan cihazın İngiltere’deki satış fiyatı 599 pound.