reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Microsoft’un “sonu” olacak

Microsoft’un geliştirme sürecine bir türlü son veremediği, daha doğrusu kasıtlı olarak son vermediği yeni işletim sistemi Windows 10, gelişmelere bakılırsa yazılım devinin çıkaracağı son işletim sistemi sürümü olacak. Yani bundan sonra Windows 11, 12, 13 ve daha ileri bir sürümle karşılaşmayacağız.

Birkaç gün önce başlayan ve bugün itibarıyla sonra eren Ignite konferansında, Windows 10 ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Konferansta Windows 10’dan bahsedilirken “son çıkan” veya “en yeni” (latest) işletim sistemi yerine, “sonuncu” (last) işletim sistemi ifadesi kullanıldı. Hatta konuşmacılardan Jerry Nixon, bunu daha açık sözlerle ifade etti: “Şu sıralar Windows 10’u çıkarmanın hazırlıklarını yapıyoruz. Ve Windows 10, Windows’un sonuncu sürümü olacağı için Windows 10’u sürekli olarak geliştirmeye devam ediyoruz.” Nixon, geçtiğimiz yıl Windows 8.1’i piyasaya sürerken bile arka planda Windows 10’un çalışmalarına çokta başlamış olduklarını belirtti. Konferanstaki ifadelerden anlaşıldığı üzere Microsoft, Windows 10’a klasik bir işletim sistemi yerine sürekli yenilenecek bir “servis” gözüyle bakıyor.

Microsoft bunun dışında Windows 10’un geleceği hakkında veya bir servis olarak nasıl hizmet sunacağı konusunda bilgi vermedi. Bundan sonrası şimdilik bizim yorumlarımıza kalmış durumda. Ancak ilk olarak Windows’un meşhur “Salı Güncellemesi”nin (Patch Tuesday) tarihe karışacağı ön görülüyor. Microsoft bunun gibi büyük güncellemeler yayınlamak yerine, düzenli olarak ufak ufak iyileştirmelerde bulunacak. Böylece Windows 10’un, diğer tüm Microsoft araçlarıyla uyumlu çalışması sağlanacak.

Aslında Microsoft’un bunun çalışmalarını en başından beri yaptığını görüyoruz. Nitekim Cortana, yeni tarayıcı, önemli Windows uygulamaları ve Windows’un mobil ve PC sürümleri aynı anda ve birbiriyle bağlantılı olarak tanıtılmıştı ve öyle de yapılmaya devam ediyor. Microsoft “tüm platformlara tek bir işletim sistemi” mantığını bu kez tutturacağa benziyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Windows 10 Microsoft’un “sonu” olacak” için 5 cevap

 1. Ismail Ozan Izci dedi ki:

  Madem böyle bir strateji benimsemişler, güzel, o zaman düz bir şekilde “windows” deselerdi ya. Geçmişte çıkan her sürüme de numara koyulmadı, örnekleri çok, windows vista, windows millenium, windowsXP vb…
  Firmanın bilmişleri illa artistlik yapacak ya, işte.

  Fakat win10, efsane win7 den terfi edilebilecek iyi bir sistem izlenimi veriyor, o da ayrı bir konu. Yine de, win10 henüz deneme sürümü bile olsa, bu kadar hata çok acemice. Bu işe bir gün google sağlam bir şekilde el atarsa, ne windows kalır ne de ‘son’ dedikleri windows10.

 2. gazeteyorum dedi ki:

  Ne boş yorum yapmışın la dana. Neyse seni geç boşa zaman kaybısın seni sperm zayiatı.

  Bence Microsoft, Apple’ın izinden gidiyor. MacOS 10.7 filan gibi mevzulara girecek. Bunu bekliyordum ben. Çünkü 8’den direk 10’a atlamaları bir an önce aynı kulvarda aşık atmaya çalıştığının göstergesi. Demedi demeyin bundan sonra DVD filan çıkmaz yükseltmeleri Windows 8.1’de ve Apple’ın Mac AppStore üzerinden ücretli verdiği gibi Windows Store üzerinden verecek. Hadi bakalım bir de Apple stabilitesini yakalarsa tadından yenmez.

 3. Fatih Şahin dedi ki:

  Microsoft’ın bunu yapabileceğine hiç inancım yok.

 4. Y dedi ki:

  1 sene sonra yeni işletim sistemini duyururlar…

 5. selim dedi ki:

  Windows PC ve Business platformu dışında istediği ivmeyi bir türlü yakalayamadı. Onun için Microsoft’tan daha çooook değişiklikler duyarız. Demokrasilerde çare tükenmez, öyle ya da böyle bir şekilde mobil platformda pay almak için her yol mübah!