reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için yerleşik olarak bir “Süper Çözünürlük” özelliği sunulacak

 - Güncelleme: 12 Şubat 2024 09:45

2024 içerisinde büyük bir güncelleme alacak Windows 11 işletim sistemi yerleşik olarak “Süper Çözünürlük” özelliğini de sunacak.

Yapılan keşifler ile ortaya çıktığı kadarıyla Windows 11 24H2 güncellemesi ile beraber karşımıza bir otomatik “Süper Çözünürlük” özelliği de çıkacak. Microsoft’un, “Desteklenen oyunların geliştirilmiş detaylar ve akıcı şekilde oynanmasını sağlamak için yapay zekayı kullanır.dediği özellik, temelde Nvidia DLSS, AMD FSR ve Intel XeSS ile benzer bir mantığı merkeze alıyor. Sadece oyunlar değil sisteme yüklü tüm uygulamalarda da (Özellikle medya uygulamaları için faydalı olabilir ve düşük çözünürlüklü içeriklerin kalitesini artırabilir) görev yapabileceği görülen özellik, bazı iddialara göre donanımsal olarak çalışacak yani altyapıdan yararlanmak isteyenlerin sistemlerinde mutlaka yapay zeka işlemlerine özel bir NPU / işlemci çekirdekleri olması gerekecek. Windows’u yapay zekanın merkezde olduğu bir işletim sistemine haline getirmek isteyen Microsoft, kendi Süper Çözünürlük altyapısı ile iyi bir deneyim sunabilirse kullanıcıları fazlasıyla memnun edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda çok farklı teknolojiler bulunuyor. Örneğin bunlardan birisi video kalitelerini artıran Nvidia RTX Video Super Resolution teknolojisi. Nvidia, CES 2023 kapsamında sadece RTX 4070 Ti ve dizüstüler için RTX 40 serisi ekran kartı modellerini tanıtmamış, firmadan aynı zamanda RTX Video Super Resolution teknolojisi de gelmişti. Yapay zeka sistemlerine yıllar önce yaptığı büyük yatırımın meyvelerini toplamaya devam eden firma, bu yeni teknolojisi ile spesifik olarak oyunlara değil videolara odaklanıyordu.

Firma bu faydalı altyapıyı kendisi şöyle açıklamıştı: “Bu teknoloji piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zekâ kullanıyor.” Nvidia bu teknoloji ile 1080p videoları kolayca 4K’ya yükseltebiliyor ve böylece çok daha net görüntüler elde edilebilmesini sağlıyor. Bu çok faydalı teknoloji bir süredir RTX 20 serisi ekran kartlarına da destek veriyor.

Windows 11 gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER