reklamı kapat

POPÜLER

apple

WWDC17 konferansında tanıtılması beklenen tüm yenilikler

02 Haziran 2017

Apple’ın pazartesi akşamı Amerika saati sabah 10:00’da gerçekleştireceği Dünya Geliştiriciler Konferansı için artık gerim sayım başladı. Apple, her yıl düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) genellikle yeni yazılımlarını tanıtıyor. Apple’ın bu yılki etkinliğinde iOS 11, macOS 10.13, watchOS 4 ve tvOS 11 yazılımları haricinde yeni cihazlarını da tanıtması bekleniyor. Bu cihazların neler olduklarını kısaca sizlere aktaralım.
iPad

10,5 inçlik iPad Pro

Mart ayının sonunda giriş seviyesi iPad’i tanıtan Apple’ın haziran ayında gerçekleştireceği etkinlikte uzun zamandır konuşulan 10,5 inçlik iPad Pro’yu görücüye çıkaracağı ifade ediliyor. 10,5 inçlik iPad Pro’nun 9,7 inçlik iPad Pro’ya kıyasla daha ince çerçevelere sahip olacağı ve bu sayede tabletin neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip olacağı dile getiriliyor. Daha önce ortaya çıkan iddialarda tabletin çerçevesiz ekrana sahip olacağı açıklamaları bu iddianın doğruluk payını yükseltiyor. 10,5 inçlik iPad Pro’nun 12,9 inçlik iPad Pro’daki gibi 2732×2048 piksel çözünürlük değerine sahip olacağı dile getiriliyor. Tabletin ekran piksel yoğunluk değerinin ise iPad mini ile aynı olacağı söyleniyor. 9,7 inçlik iPad Pro’da 264 ppi piksel yoğunluk değeri kullanan Apple’ın 10,5 inçlik modelde 324 ppi piksel yoğunluk değeri tercih edeceği ifade ediliyor.
speaker

Amazon Echo’ya rakip Siri destekli akıllı hoparlör

iPad Pro haricinde Apple’ın WWDC17’de Siri destekli akıllı hoparlörünü de tanıtacağı konuşuluyor. Apple’ın ilk yapay zeka destekli akıllı ev cihazı olması beklenen hoparlörün Amazon Echo ile karşılaştırıldığında daha premium bir cihaz olacağı belirtiliyor. Ürünün yedi adet tiz hoparlörü ve bir adet subwoofer’la yüksek ses kalitesi sunacağı söyleniyor. Kullanıcıların diledikleri müzikleri Siri yardımıyla oynatabileceği belirtilen hoparlörün bu yılın sonunda satışa sunulması bekleniyor.

MacBook

Yeni MacBook’lar yolda

Kaynakların aktardıkları bilgilere göre Apple, güncellenen MacBook’ları da görücüye çıkaracak. Apple’ın uygun fiyatlı MacBook Air modelini de güncellemesi bekleniyor. Performansıyla sınırları zorlayan MacBook Pro’nun Intel Kaby Lake işlemcilerinden güç alacağı belirtiliyor. Bilgisayarın tasarımının ise bir önceki modelle aynı olacağını söyleyelim. MacBook modelinde ise MacBook Pro’da kullanılan Skylake işlemcisinden daha düşük performans sergileyen Kaby Lake işlemcisinin kullanılacağı dile getiriliyor. MacBook Air’ın sunduğu performans ve düşük fiyatından ötürü satışlarının güçlü olduğu ve bu sebeple Apple’ın MacBook Air’ı satışa sunmaya devam edeceği söyleniyor.

Dünya Geliştiriciler Konferansı’ndaki tüm detayları pazartesi akşamı sizlerle paylaşacağız, takipte kalın.