reklamı kapat

POPÜLER

X yakında mavi onay rozetlerinin gizlenmesine izin vermeyecek

 - Güncelleme: 12 Nisan 2024 08:44

Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X, çok yakında mavi onay rozetlerinin gizlenmesine izin vermeyecek.

Kullanıcılara kısa süre önce çıkmaya başlayan uyarılara göre mavi onay rozetlerinin gizlenmesine imkan tanıyan özellik yakında kaldırılacak. X’e mavi onay rozeti için para verdiğini başkalarının görmesini istemeyenler (Çünkü bu durum büyük bir dalga konusu olmuştu) için getirilen bu özellik, yeni dönemde gözden düşmüş gibi görünüyor ve bu bazı buradaki gibi kişileri hiç memnun etmiyor. X, bundan önce iOS için geçiş anahtarları sistemini herkese açmasıyla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için X platformunun iOS uygulamasına getirilen geçiş anahtarları desteği başta sadece ABD’deki kullanıcılar için aktif edilmişti, bu durum geçtiğimiz günlerde değişti ve sonunda küresel çıkış da başladı. Yakında eksiksiz olarak herkese açılacak destek, güvenliği artırdığı için çok güzel görünüyor. Peki bu başka birçok firma tarafından da kullanılan geçiş anahtarları nedir? Sürece Google ile aktif olarak destek veren isimlerden olan teknoloji devi Apple bu konuda kendisi şunları aktarıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Geçiş anahtarı, size gösterilmeyen şifreli bir oluşumdur ve parola yerine kullanılır. Geçiş anahtarı, parolayla karşılaştırıldığında güvenliği ciddi şekilde iyileştiren bir anahtar çiftinden oluşur. Bir anahtar geneldir, kullandığınız web sitesine veya uygulamaya kayıtlıdır. Diğer anahtar ise özeldir, yalnızca aygıtlarınız tarafından tutulur. Güçlü, endüstri standardı şifreli tekniklerin kullanılmasıyla, bu anahtar çifti aygıtlarınız ve web sitesi ya da uygulama arasında güçlü, özel bir ilişki kurmaya yardımcı olur.” 

Özelliği aktif olarak kullanan WhatsApp’ınGüvenli bir şekilde oturum açmanın basit bir yolu” olarak tanımladığı geçiş anahtarları hakkında paylaştığı kısa açıklama ise şöyle: “Parmak izinizi, yüzünüzü veya ekran kilidinizi kullanarak geçiş anahtarı temelinde doğrulama yapabilirsiniz. Geçiş anahtarlarınız güvenle Google Şifre Yöneticisi içerisinde saklanır.” Akılda bir geçiş anahtarı / parola tutulmasına gerek bırakmayan bu çok faydalı altyapı, kullanıcılardan şimdiden çok olumlu geri dönüşler alıyor.

X yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER