reklamı kapat

POPÜLER

Taylor Swift

X, yapay zeka üretimi cinsel içerikli görüntüler nedeniyle Taylor Swift aramalarını kapattı

Eski adıyla Twitter, yeni adıyla X, yapay zeka üretimi cinsel içerikli görüntüler nedeniyle “Taylor Swift” aramalarını kapattı.

Geçtiğimiz günlerde Taylor Swift’in yapay zeka tarafından üretilen cinsel içerikli görüntüleri X’i sardı ve bağlantılı olarak tüm internete yayıldı. Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Eski adıyla Twitter) bu fotoğrafların büyük bölümünü temizledi ancak yine de yayılım yeterince hızlı şekilde engellenemedi. Firma ayrıca süreçte bir adım daha attı ve  “Taylor Swift” aramalarını geçici bir süre için kapattı. Bu konuda sorulan bir soruya yanıt veren Microsoft CEO’su Satya Nadella, cinsel içerikli Taylor Swift fotoğraflarının “endişe verici ve korkunç” olduğunu söylemişti. “Bu konuda hızlı hareket etmeli ve gerekli önlemleri almayız” da diyen Nadella, süreçle alakalı kesin bir çözüm ise sunamıyor. Bu konuda Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise, “Taylor Swift’in sahte görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması endişe vericidir. Bu tür olayların kadınları ve kız çocuklarını orantısız bir şekilde etkilediğini biliyoruz. Biden yönetimi, yasal önlem yoluyla sahte yapay zeka görüntüleri riskini azaltmamızı sağlamaya kararlıdır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son aşamada bu tarz içerik üretimlerinin önüne geçilmesi için alanda faaliyet gösteren bütün firmaların mutlaka ama mutlaka bir araya gelmesi gerekiyor. Bazı üretken yapay zeka temelli servisler ünlülerin görsel üretimine izin vermiyor ancak o engel bir şekilde aşılabiliyor. Bu konuda en çok ses getirenlerden birisi geçtiğimiz yıl içinde yayılan Papa Francis’in montlu fotoğrafı olmuştu. Bu fotoğraf birçok kişi tarafından gerçek zannedilmişti ancak direkt olarak Midjourney üzerinde bir kişi tarafından hazırlanmıştı. Bu konuda geçtiğimiz yıl başka örnekler de dikkat çekti.

Örneğin Elon Musk’ı farklı kadınlar ile beraber gösteren yapay zekâ üretimi fotoğrafları milyonlarca kişi gerçek zannetmişti. Günümüzde sosyal medya platformlarındaki çoğu kişi bu fotoğrafların gerçekliğini sorgulamıyor, bu durum çok ama çok büyük problemler yaratacak gibi görünüyor. Bu üretilen fotoğraflar yüzünden hayatını kaybeden kişilerin (Yanlış anlaşılma üzerinden çıkacak olası kavgalar ya da depresyona nede olup intihara neden vermesi gibi) olacağından endişe ediliyor, ayrıca bu tarz paylaşımların ünlülerin psikolojilerine olan etkisi de inanılmaz büyük olacak gibi duruyor.

Taylor Swift gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu