reklamı kapat

POPÜLER

Xbox One hakkında bilmeniz gereken her şey

Oyunseverlerin uzunca bir süredir beklediği yeni Xbox nihayet gün ışığına çıktı. Xbox One adını taşıyan ve duyurusu Microsoft’un Redmond’daki genel merkezinde yapılan yeni nesil konsol, yalnızca oyun odaklı bir cihaz değil. Tüm ev eğlencesini bünyesinde toplamayı amaçlayan One; film, müzik, televizyon ve Skype’a tek bir noktadan erişimi mümkün kılıyor. Bu yılın sonlarına doğru (büyük ihtimalle Noel dönemi) satışa çıkması beklenen konsolun fiyatının ne olacağı ise muhtemelen Haziran’da gerçekleşecek E3 oyun fuarında açıklanacak.
Xbox One

Sony’nin PlayStation 4 etkinliğinde yaptığının aksine fiziksel olarak da tanıtılan Xbox One, köşeli hatlara sahip.

Etkileyici bir tasarıma sahip olduğunu söyleyemeyeceğimiz konsol üzerinde Blu-ray sürücü yer alıyor ve hem yatay hem de dikey olarak konumlanabiliyor. AMD tarafından geliştirilen 40 nanometrelik özel çip, 8 çekirdekli CPU’yu bünyesinde barındırıyor; GPU’nun D3D 11.1 çipli ve 32 MB dahili hafızaya sahip olduğu söylense de bu bilgi Microsoft tarafından doğrulanmış değil. Konsolda 8 GB RAM bulunuyor, sabit disk büyüklüğü ise 500 GB. Değiştirilmesi mümkün olmayan sabit disk, Xbox 360’taki gibi istediğinizde konsolun depolama alanını artırabilmenize izin vermiyor. Ancak konsola USB 3.0 girişleri üzerinden harici sabit diskler bağlanabiliyor. Bu diskler, dahili sabit disk gibi oyun yüklemeleri ve indirmeler için de kullanılabiliyor. Xbox One, USB 3.0 ve HDMI girişlerine sahip ve 802.11n Wi-Fi destekliyor. Türkiye’de kullanılamayacak olsa da yeni konsol uydu alıcı ve kablo TV alıcılarıyla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Sesli komutlarla kanal değiştirebiliyor, doğrudan Xbox One üzerinden televizyon rehberine erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında oyun oynarken eş zamanlı olarak televizyon izleyebiliyor, Internet Explorer’ı kullanabiliyor veya Skype üzerinden görüşmeler yapabiliyorsunuz.
Xbox One
İKİNCİ NESİL KINECT
Yeni konsolla birlikte ikinci nesil Kinect de geliyor. 1080p PD RGB kameraya ve 250 bin pikselli kızılötesi sensöre sahip olan Kinect, herhangi bir kumandaya ihtiyaç duymadan oyun oynama deneyimini bir adım daha öteye taşıyor. Yeni Kinect artık harici bir aksesuar olarak satılmıyor, doğrudan Xbox One’ın kutusundan çıkıyor. Desteklenen dillerde ses komutlarıyla kontrole izin veren cihaz, “Xbox On” komutunu kullandığınızda açılıyor, “Go to TV” komutunu kullandığınızda televizyona geçiş yapıyor, “Go to Internet Explorer” komutunu kullandığınızda ise internet tarayıcıyı açıyor. Üzerinde güncelleştirmeler yapılan mikrofon, gürültülü ortamlarda dahi kullanıcıların komutlarını algılayabiliyor. Geliştirilen geniş açı kamera, hareketlerle Xbox One’ı kontrol edebilmenizi ve Skype ile görüntülü görüşmeler yapabilmenizi sağlamanın yanında kalp atışlarınızı dahi algılayabiliyor.
Xbox One
YENİ OYUN KUMANDASI
Microsoft, Xbox One’la birlikte 40’ın üzerinde teknik ve tasarım yeniliğine sahip oyun kumandasını da tanıttı. Yeni kumanda, ana hatlarıyla eski kumandayı andırıyor ama yeni yön düğmesi, yeni kontrol çubukları ve dahili batarya yuvasına sahip olmasıyla eski versiyondan ayrılıyor. Yuvarlatılmış hatlarıyla dikkat çeken kumandadaki en önemli yenilik ise içindeki özel motorlar sayesinde titreşimli geri bildirim yapabiliyor olması.
Xbox One
WINDOWS 8 İZLERİ
Xbox One ile yepyeni bir arayüz karşımıza çıkmıyor. Xbox 360 ve Windows 8 arayüzünün bir sentezi gibi görünen yeni kullanıcı arayüzü, kullanıcı dostu bir forma bürünmüş. Gerek renk gerekse kısayollar kullanımı kolaylaştırmaya yönelik olarak tasarlanmış. Arayüzün artılarının başında ekranın bölünebilmesi geliyor. Yani bir tarafta oyun oynarken diğer tarafta televizyon izleyebiliyor veya internet tarayıcısını açık tutabiliyorsunuz. Kinect destekli ses ve hareket kontrolleriyle çeşitli fonksiyonlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Microsoft konsolda üç işletim sistemi kullanıyor. Xbox OS, Windows kernel ve hızlı geçiş ve çoklu görevler için ek bir işletim sistemi uyum içinde çalışıyor.
Xbox One
OYUNLAR
Xbox One’ın bir eğlence merkezi olarak tanıtılması ve oyunlar üzerine gereğinden az durulduğu gibi bir imaj oluşması oyunseverlerin dikkatinden kaçmadı. Microsoft, tanıtım etkinliğinde daha ziyade Xbox One için özel çıkacak Call of Duty Ghosts ve Forza Motorsports 5, yeni EA Sports oyunları ve yapımcılığını Steven Spielberg’ün üstlendiği yeni Halo televizyon dizisine odaklandı. İlk aşama Xbox One’a çıkacağı söylenen oyunlar ise şunlar oldu: Call of Duty Ghosts, Forza Motorsports 5, EA SPORTS UFC, FIFA 14, Madden NFL 25, NBA LIVE 14 ve Quantum Break. Oyun tarafında Xbox’un önemli artılarından biri olan Xbox LIVE da yenilendi. Bulut desteğine kavuşan servis her şeyin daha kolay indirilebilir ve erişilebilir olmasını sağlıyor. Oyunlar artık indirildikçe bölümler halinde kurulabiliyor ve güncellemeler arka planda indirilebiliyor. Akıllı Eşleme, bekleme sürelerini tahmin ederek hızla size bir rakip buluyor ve bu sayede lobide bekleme süresi bir hayli azalıyor. Yaşayan Oyunlar özelliği sayesinde ise yapay zeka sizin oyun tarzınızı öğrenip, siz konsol başında olmadığınızda arkadaşlarınızın sizin gölgenize karşı oynamasına imkan sağlıyor. Zenginleştirilmiş Başarılar, anılarınızı videoya kaydediyor, Xbox Smartglass ise cihazınıza hızlı içerik aktarımını mümkün hale getiriyor.
VİDEO