reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi, Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi oldu

Çinli akıllı telefon ve tablet üreticisi Xiaomi, Twitter üzerinden yayınladığı mesaj ile Çin’in en çok akıllı cihaz satan markası olduğunu duyurdu. Firmanın Samsung‘u dahi geride bırakmasını sağlayan bu başarının ardındaki en önemli sebep olarak kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirilen düzenlemeler gösteriliyor.

Bu yılın ilk yarısında cihaz satışlarında yüzde 271 gibi muazzam bir sıçrayışa imza atan Xiaomi’nin kazandığı ivme artmaya devam ediyor. Canalys’in paylaştığı son verilere göre geçtiğimiz yılın ikinci yarısında 5 milyondan az cihaz satışı yapılırken, 2014’ün aynı döneminde ise 15 milyon adet satış gerçekleştirildi. Böylelikle 108,5 milyon adet ile dünya akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde 37’sini oluşturan Çin’in en büyüğü, pastadan aldığı yüzde 14‘lük dilimle Samsung ve Lenovo’yu geride bırakan Xiaomi oldu. Diğer taraftan bu atılımla dünya akıllı telefon üreticileri sıralamasında beşinci sıraya yükselen şirket, Samsung’un 15,5 milyonluk satışını 13,2 milyon adete geriletti.

xiaomi-1

xiaomi-2

Devasa pazar hacmi yüzünden Çin’deki rekabetin diğer bölgelere göre daha çetin geçtiği, firmaların geride kalmama adına fiyatlarda adeta birbirleriyle yarıştığı, fakat Xiaomi’nin farklı bir pazarlama stratejisi izleyerek kullanıcıların Android üzerinden ulaşamayacakları servislere odaklandığı ve işletim sistemini bu yönde yeniden düzenlediği dile getiriliyor. Aldığı geri bildirimlerden yola çıkarak her cuma günü düzenli şekilde güncelleme yayınlayan Xiaomi, tüketicilerin ürün hakkındaki fikirlerine büyük önem veriyor. Kazancının önemli bölümünü uygulama, oyun, tema ve özel servis gibi ek satışlardan karşılayan firma, aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu 11 yeni ülkeye daha açılarak global anlamda da büyümek istiyor. Diğer taraftan Mi Band ile giyilebilir teknoloji sektörüne de adım adan Xiaomi’nin önümüzdeki dönemlerde beklentilerin üzerinde gelir elde edebileceği belirtiliyor.