reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi, Türkiye ve ABD dahil 11 pazara daha geliyor

Haberlerini ve ürünlerini yakından takip etsek de, dünya pazarlarına çok açılmamış olan Xiaomi bizim için Çinli bir firmadan ibaret kalıyor. Ancak eski Google çalışanı Hugo Barra’nın geçtiğimiz yıl Xiaomi Global başkan yardımcılığına getirilmesiyle birlikte firma bu izolasyona son verme çalışmalarına başladı. Türkiye de dahil 10 pazara daha açılacağını açıklayan Xiaomi’nin ABD’ye de ses getirecek bir giriş yapması bekleniyor. Üstelik firma bu hedefleri doğrultusunda global imajını dahi yeniden tasarlamaya girişti.

Xiaomi’nin Endonezya’da gerçekleştirdiği etkinlikte çeşitli açıklamalar yapan Hugo Barra, firmanın ABD pazarına girmek için hazırlıklara başladığını, önümüzdeki yıl hazırlıkların tamamlanacağını tahmin ettiğini belirtti. Barra’nın açıklamasına göre bu yıl Türkiye, Hindistan, Rusya, Brezilya’yı kapsayan 10 pazara açılma çalışmalarını yürüten firma, öncelikle bu hazırlıklarını tamamlayıp tüm enerjisini ABD hedefine odaklamak istiyor.

xiaomi
Akıllı telefondan 4K TV’ye kadar pek çok cihazı uygun fiyata sunması nedeniyle; sadece Çin, Tayvan, Hong Kong ve Singapur’da faaliyet göstermesine rağmen tüm dünyada tanınan firmanın avantajı isminin şimdiden biliniyor olması. Dolayısıyla ABD veya Türkiye’ye giriş yaptığında kendini tanıtmak için çok zorlaması gerekmeyecek. Ancak Xiaomi’nin ismi Çinlilere çok melodik gelse de, dünyanın geri kalanı için büyük bir sorun oluşturabilir.

Aslında “şaomi” olarak okunan Xiaomi’nin şimdiden “zaomi” ve “iksiyomi” gibi türevleri ortaya çıkmışken, firma galiba soruna kökünden çözüm getirecek. MI3 ve Redmi gibi isimlerle sunan firma, web sayfası URL’sinden “Xiao”yu kaldırarak “Mi.com“u benimsedi bile. Bu durumda firmanın resmi adı “Mi” olarak değişmese bile, uluslararası pazarda hatırlaması ve yazması daha kolay olan bu şekliyle anılmaya başlanabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Xiaomi, Türkiye ve ABD dahil 11 pazara daha geliyor” için 6 cevap

 1. haloville dedi ki:

  işte bu iyi bir haber.

 2. Ali Karakose dedi ki:

  Valla ne desem bilemedim. Haberi 1 ay gecikmeli olarak versenizde, yine de verdiğiniz için mutlu mu olalım (Endonezya haberi evet yeni ama 2014 yılında piyasaya gireceği haberi eski), Xiaomi’nin markasının zaten MI olduğunu (mi.com sitesi de 1 aydan fazla bir süre önce açıldı) hatta senelerdir cihazlarında kullandıkları (3-4 yıl önceki cihaz model isimlerine bir bakın), hatta amiral gemisi cihazlar da dahil yüzlerce model telefonda Custom rom olarak kullanılan işletim sistemi olan ve MI User Interface kelimelerinin baş harfleri olan MIUI olduğunu bilmeden böyle bir haber yapmanıza üzülelim mi bilemedim.
  Yine de zararın neresinden dönülse kardır. Umarım Xiaomi hakettiği değeri görür.
  Bu arada Resmi Türkiye Fan sayfası da akredite oldu.
  http://www.miuiturkiye.net

 3. Hasan dedi ki:

  Hugo Barranın Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerin sıklaştığını göz önüne alırsak bence firmanın çok yakında Türkiye de boy göstereceğinden bahsetmek içten bile değil.

  Böyle kaliteli ve ucuz ürünler üreten firmaların dünya genelinde yaygınlaşması rekabet ortamını artıracaktır ve diğer firmalarında fiyatlarının bu denli yükselmesine engel olacaktır diye düşünüyorum.

  Umarım daha yeni ve aynı şekilde kaliteli kendi üretimlerini yapan firmaları görürüz.

 4. Ali Karakose dedi ki:

  THL, Oppo, Lenovo gibi firmalar da bir an evvel gelse, pazar oldukça hareketlenecektir.

 5. Mehmet çelikdemir dedi ki:

  Uzak doğulu üreticilere bir yenisi daha pazarı ile bize kendini buyur ettirirken keşke üzt düzey üretimle bizden biriside girse artık,hemde yeni bir özellik telefona ilavesi ile,Buda bizden dünyaya kıyak olsun deseydik…

 6. Mehmet çelikdemir dedi ki:

  Lenovo zaten iyice yerleştide,oppo falan gelirsede kesinlikle en iyi sıçramasını ve pazarını bizde bulur,işte buraya yazıyorum,En fazla genç ve telefon ihtiyacı olan ülke biziz,avrupalı yaşlı nüfusa tuşlu telefon çok bile…