reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil

Xiaomi elektrikli otomobil modeli için gelen ilk üretim bilgisi

Teknoloji devi Xiaomi, bugün bir kez daha otomobil konusunda gündeme geldi. Firma bu konuda üretim merkezini dahi belirlemiş durumda.

Xiaomi, otomobil pazarına, daha spesifik olursak elektrikli otomobil pazarına giriş yapabilir iddiası geçtiğimiz haftalarda büyük ses getirmişti.

Apple’ın elektrikli otomobiliyle sık sık gündeme geldiği şu dönemde heyecan yaratan bu gelişme, daha sonra yalanlandı. Firma onaylanmış bir otomobil projelerinin olmadığını aktardı.

En son ise konu yeniden gündeme geldi ve Xiaomi CEO’sunun ilk elektrikli otomobil için NIO’nun kurucusu ile ortak üretim görüşmeleri yaptığı ortaya çıktı. Buradan aracın geleceği netlik kazandı.

Bugün ise firmanın kendi elektrikli otomobilini Çin merkezli “Great Wall Motor” fabrikasında üretmek istediği ortaya çıktı.

Xiaomi elektrikli otomobil merak ediliyor

Xiaomi’nin ilk aracının başka bir otomobil üreticisinin desteğiyle satışa sunma planı elbette oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü sıfırdan bir fabrika kurmak Xiaomi için şimdilik çok olası durmuyor.

Bu arada biliyorsunuz bir diğer Çin merkezli teknoloji devi Huawei de kendi elektrikli otomobil modelinin tanıtmaya hazırlanıyor. Hatta Huawei’nin ilk modeli 46 bin dolar badından satılacak bilgisi ortalıkta dolanıyor.

Hem Xiaomi’nin hem de Huawei’nin ellerindeki büyük maddi güçle otomobil üreteme şansları bulunuyor. Ancak bu araçların Çin pazarı dışına çıkması pek beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Firma telefonlarını burada test ediyor