reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil

Xiaomi kendi otomobilini mi geliştiriyor? İşte ortaya çıkanlar;

Xiaomi bugün beklenmedik bir haberle gündemde yer alıyor. Firma ciddi ciddi otomobil pazarına giriş yapmak istiyor olabilir.

Xiaomi ürün gamı en büyük firmalar arasında yer alıyor. Elektrikli scooter pazarında çok büyük bir pazar elde eden dev firma bunu ileride daha da büyüterek elektrikli otomobil pazarına giriş yapabilir. Apple’ın elektrikli otomobiliyle sık sık gündeme geldiği şu günlerde büyük ses getiren bu gelişme, henüz resmi olarak duyurulmuş değil. Ancak sağlam kaynaklar firmanın böyle bir plan içerisinde olduğunu aktarıyor. Hatta elektrikli otomobil projesinin başında direkt olarak daha önce Elon Musk ile görüşmeler yapmış kurucu ve CEO Lei Jun‘un yer aldığı iddia ediliyor. Henüz firmanın genel olarak bu otomobil projesinin çok başında olduğu aktarılıyor. Peki Xiaomi bir elektrikli otomobil üretebilir mi?

Evet üretebilir. Çünkü firmanın her şeyi baştan tasarlaması gerekmiyor. Artık hazır elektrikli otomobil platformları bulunuyor. Firma rahatlıkla bunlardan birisi satın alabilir. Ayrıca Çin’de artık birden fazla elektrikli otomobil firması bulunuyor. Xiaomi bu isimlerle bir ortaklık kurarak rahatlıkla pazara girebilir. Bunların hepsini ise elbette zaman gösterecek.

Xiaomi Türkiye’de tam 30 milyon dolar yatırım yapıyor

Konuyla ilgili Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu: “Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz.” açıklamasında bulunmuştu.

Liu sözlerini, “Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.” diyerek tamamladı.

Üretim ile ilgili Salcomp Avrupa Direktörü David Chang ise: “Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin altına imza atacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Firma telefonlarını burada test ediyor