reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil Xiaomi Automobile

Xiaomi “otomobil geliştiriyor” iddiaları yeniden gündemde

Teknoloji devi Xiaomi, bugün bir kez daha otomobil geliştiriyor iddiaları ile gündemde yer alıyor. Firma büyük bir sürpriz yapabilir.

Xiaomi, otomobil pazarına, daha spesifik olursak elektrikli otomobil pazarına giriş yapabilir iddiası geçtiğimiz haftalarda büyük ses getirmişti. Apple’ın elektrikli otomobiliyle sık sık gündeme geldiği şu günlerde heyecan yaratan bu gelişme, daha sonra yalanlanmıştı. Firma resmi olarak şu an için onaylanmış bir otomobil projelerinin olmadığını aktarmıştı. Ancak firma burada kesin olarak “böyle bir planımız / isteğimiz yok” demişti. İşte bunun arkasındaki neden belli oldu gibi görünüyor. Çünkü yeni kaynaklara göre firma cidden bir otomobil geliştiriyor. Şirket CEO’sunun bu konuda NIO’nun kurucusu ile ortak üretim için görüştüğü aktarılıyor ve Xiaomi’nin ilk otomobilini üst segmente konumlandıracağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Aracın hemen satışa sunulması ise elbette beklenmiyor. Ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde araç için çalışmaların resmi olarak başlayacağı iddia ediliyor. Xiaomi’nin Çin merkezli bir elektrikli otomobil üretmesi yeterli para harcanırsa çok kolay. Çin’de artık bunu firma adına yapabilecek birçok büyük isim yer alıyor. Ayrıca artık birçok hazır elektrikli otomobil platformu da satılıyor. Xiaomi’nin bu platformlardan birisini kullanabilecek maddi gücünü bulunuyor.

Xiaomi otomobil merak edilirken, firma Türkiye’de fabrika açıyor

Xiaomi artık Türkiye’de telefon da üretecek. Xiaomi ve partneri Salcomp’un 2.000 kişiye istihdam sağlayarak yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacak İstanbul Avcılar fabrikasının açılışı 29 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. 29 Mart’ta gerçekleştirilecek olan açılış törenine Xiaomi’nin Global Başkanı Shou Zi Chew ile Salcomp Avrupa Direktörü David Chang de katılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi’nin fabrikada üreteceği ilk modeli ise giriş seviyesi Redmi 9C modeli olacak. Türkiye’de firmanın yakın dönemde üst seviye cihaz üretmesi beklenmiyor. Giriş seviyesi cihazların seçilmesinin arkasında ise vergi avantajları yer alıyor. Bu cihazlar daha önce de söylediğimiz gibi dışarıdan getirildiği zaman vergiler nedeniyle fazlasıyla pahalılaşıyor.

İlginizi Çekebilir

Firma telefonlarını burada test ediyor