reklamı kapat

POPÜLER

xiaomi

Xiaomi’den Huawei’yi geride bırakan başarı

Akıllı telefon pazarındaki hızlı büyümesini devam ettiren Xiaomi, Huawei ve Qualcomm’u geride bırakacak bir başarıya imza attı.

Xiaomi, Huawei, Samsung gibi pek çok akıllı telefon devi için AR-GE büyük önem taşıyor. Yeni nesil cihazlarıyla beraber kullanıcılara çok daha gelişmiş bir deneyim sunmayı amaçlayan firmalar, şimdilerde özellikle yapay zeka alanına yoğunlaşmış durumda. Yapay zeka desteği sunmayan bir akıllı telefonu hayal etmek güçleşirken, bu alandaki yatırımlar da artmaya devam ediyor. Her ne kadar özellikle Huawei akıllı telefonlarındaki yapay zeka desteğiyle kendinden söz ettirse de, Xiaomi işin geliştirme aşamasında Huawei’yi geride bırakmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyada 11. sırada

Xiaomi’nin CEO’sunun geçtiğimiz günlerde paylaştığı bilgiye göre, Çinli üretici AI patent başvurularında dünyada 11. sırada yer alıyor. Huawei ve Qualcomm gibi isimleri ikinci plana iten Çinli üreticinin bu alandaki yükselişi ise takdire şayan. Yapay zeka alanına yatırımlarını artıran firma sadece bir yıl içinde 85. sıradan 11. sıraya yükselmiş durumda. Geçtiğimiz 12 ay içinde firma tarafından 684 yapay zeka odaklı patent başvurusu yapıldığı belirtiliyor. Xiaomi’nin yapay zekayı sadece akıllı telefonlarında kullanmadığını da hatırlatalım. Kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği hemen her alanda bir ürün sunmayı başaran firma, gelişmiş bir nesnelerin interneti ekosistemi kurma konusunda da iddialı isimlerden biri. 2018’de firmanın yapay zeka geliştirmeleri için yaklaşık 600 milyon dolar ayırdığı biliniyor. Yapay zeka geliştirme alanında maksimum patent başvurusunda IBM, Microsoft ve Google, şaşırtıcı olmayacak şekilde zirvede yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın karaoke özellikli Bluetooth kulaklığı