reklamı kapat

POPÜLER

Huawei CEO'sundan Samsung açıklaması

Huawei CEO’su hiç olmadığı kadar iddialı konuştu

Akıllı telefon pazarındaki gerilim her ne kadar Android – iOS arasında gibi görünse de asıl rekabet Android içinde yaşanıyor. Huawei CEO’su Samsung liderliği ve kendi gelecekleri adına hiç olmadığı kadar iddialı bir açıklamaya imza attı.

Akıllı telefon rekabetinde Huawei veya Samsung gibi lider isimlerin Apple‘ın karşısındaki başarıları konuşulsa da, esasen ana rekabet iOS’e karşı verilmiyor. Android pazarındaki geniş ürün yelpazesi arasında lider üreticilerin en büyük rakibi ne iPhone’lar ne de Apple’ın gelecekte çıkarma ihtimali olduğu katlanabilir telefonu. Android’in ana rekbeti yine Android’e karşı aslında.

Bu konuya geçmişte Ağustos 2018’de yayınlanan Gartner raporlarında da değinmiştik. Apple’ın pazar payında 2017 – 2018 arasında çok küçük bir düşüş olsa da iPhone üreticisi benzer bir noktada varlığına devam ederken, asıl kan kaybını Samsung yaşamış ve yüzde 22,6’dan yüzde 19,3’e düşmüştü. Huawei’nin yükselerek akıllı telefon satışlarında globalde 2. sıraya oturmasında Apple değil Samsung daha çok etkilenmişti. Nitekim Huawei CEO’su Richard Yu’nun yeni açıklaması da bunu destekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Samsung’u geçip market lideri olacağız”

Richard Yu geçmişte de benzer açıklamalar yapmıştı. Ancak Huawei’nin son dönemdeki ciddi büyümeleri de göz önünde bulundurulunca, Yu şimdilerde hiç olmadığı kadar iddialı. Alman De Welt yayınına verdiği röportajda Yu şunları söylüyor “En kötü ihtimalle gelecek yıl Samsung’u geçip pazarda lider isim olacağız. Şimdiden zaten çok yakınız.” Halihazırda zaten inovasyon açısından Apple’ın hayli ilerisinde olduklarını belirten Yu, Apple’ın 2020, hatta 2021’e kadar bir katlanabilir telefon modeli çıkaracağına inanmadığını da kaydediyor.

Gün sonunda yine aynı rekabet alanına da giriş yapıyoruz aslında. Huawei Apple’ı devirmeye çalışmıyor. Pazarda halihazırda zaten Apple’ın önünde olan Çinli üretici, inovasyon açısından da iPhone üreticisini geride bıraktığını zaten dile getiriyor. Asıl hedef ise Samsung. Hızla büyüyen ve kullanıcı güvenini kazanan Huawei karşısında Samsung’un ciddi bir atılım yapması gerekiyor. Yoksa Android cephesindeki lider isim kısa sürede değişecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Huawei Mate X tanıtımı