reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Yamaha Toyota hidrojen yakıt hücresi
Toyota hidrojen yakıt

Yamaha ve Toyota ortaklığından doğacak hidrojen yakıt hücreli motor detaylandı

Sekiz silindir mimarisi üzerine geliştirilen motorla birlikte Yamaha ve Toyota ikilisinin alternatif ünite tarafında eli güçlenecek.

Advertisement

İlk resmi detayları geçtiğimiz günlerde servis edilen Toyota ve Yamaha ortaklıklı motor üretim ortaklığından önemli bilgiler gelmeye devam ediyor. Hidrojen yakıt hücresi temeline dayanacak olan ünite için bir araya gelen ikili, tamamen hidrojenle çalışan otomobiller için 5.0 litrelik V8 motor geliştiriyor. Elektrikli araçlara alternatif olacak hidrojen teknolojisinde Audi gibi birçok önemli markanın çalışmaları da devam ederken, Japon tarafındaki bu ittifakın somut etkilerinin şimdiden ne denli olacağı da merak konusu.

Yamaha ve Toyota ortaklığı tanıdık bir motora dayanıyor

Hidrojen yakıt teknolojisi için çalışmalarına 5 yıl önce başlayan Yamaha, bu ortaklıkla teknik tarafta büyük rol oynayacak. Toyota için geliştirilen sekiz silindirli motorla ilgili ilk teknik verileri de paylaşan marka, 450 PS güç ve 540 Nm’lik tork değerlerinin yakalanabildiği güncel bir tabloyu karşımıza çıkarttı. Lexus’un RC F modelinde kullanılan motorun temel alındığı bu proje kapsamında; enjektörlerde, silindir kafalarında, emme manifoldunda ve daha pek çok hayati motor bileşeninde revizyonlar yapıldığını görüyoruz. Bu revizyonlarla birlikte motorun fosil yakıtlı versiyona göre yaklaşık 25 PS’lik güç kaybı olsa da, tork tarafında ufak bir iyileşmesi söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Yamaha Motor Başkanı Yoshihiro Hidaka; “2050 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etmek için çalışıyoruz. Aynı zamanda, ‘Motor’ şirketimizin adıdır ve buna göre içten yanmalı motora yönelik güçlü bir tutkumuz ve bağlılığımız var. Hidrojen motorları, içten yanmalı motora olan tutkumuzu aynı anda canlı tutarken karbon nötr olma potansiyelini barındırıyor. Farklı kurum kültürlerine ve uzmanlık alanlarına sahip şirketlerle bir araya gelmenin yanı sıra sahip olduğumuz ortak sayısını artırmayı, geleceğe öncülük etmek istiyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR