reklamı kapat

POPÜLER

Renault destekli HYVIA hidrojen yakıtlı modeliyle ticari araç geleceğinde umut vadediyor

Hidrojen yakıt teknolojisinin geleneksel kullanımla aynı olan dolum avantajı, Renault Master Van H2-TECH prototipiyle gözler önüne seriliyor.

Renault Grubu’nun 2021 yılıyla birlikte paylaştığı stratejinin şifreleri, markaların elektrik dönüşümüyle birlikte yeni ulaşım çözümlerinin de ön planda olacağına işaret etti. Bu kapsamda şehir içi odağında yeni çözümler sunmak üzere hayata geçirilen Mobilize markasın ilk modellerinin ne denli ses getirdiğine de şahit olmuştuk. Grubun Plug Power ortak yatırımı sonucundan doğan HYVIA markası da ulaşımdaki alternatif yakıt teknolojilerinin ilk meyvelerini gösterime açıyor. Renault Master Van H2-TECH prototipi üzerinden tanıtılan projeyle birlikte sıfır karbon emisyonu, artırılmış menzil ve hızlı yakıt dolum süreleri kullanıcılara sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Master Van H2-TECH prototipinden gelen ilk teknik veriler

Tanıtımıyla birlikte bazı hayati verileri de paylaşılan Master Van H2-TECH, 500 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. 30 kW’lık bir yakıt hücresi ile donatılan araç, yıl sonuna kadar Fransa’da üretime girecek. Araç, motor ve hidrojen entegrasyonu da Fransa’da gerçekleştirilecek. Her şey planlandığı gibi giderse HYVIA, 2022 içerisinde aracı ilk sahiplerine test etmenin hazırlığını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelle birlikte “Hidrojen Dolum İstasyonu” prototipini de tanıtan HYVIA, çevre dostu hidrojen dağıtımı ile yakıt dolum altyapısı eksikliğinin üstesinden gelmeyi hedefliyor. Kullanımı basit ve güvenli olan istasyon, yıl sonuna kadar Fransa’da monte edilmeye başlanacak. Bu prototipler, bir dizi yakıt hücreli hafif ticari araçla birlikte çevre dostu hidrojen üretimi ve dağıtımı da dahil olmak üzere benzersiz HYVIA ekosisteminin ilk somut örneğini oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçerisinde bulundukları süreç ve gelecekle ilgili açıklamalarda bulunan HYVIA CEO’su David Holderbach; “İlk hidrojen prototiplerimizi tanıtmaktan gurur duyuyorum. HYVIA olarak hidrojenli ulaşımının zorluklarını aşmak için müşterilerimize özel olarak hazırlanmış çözümler sunuyoruz. HYVIA, karbonsuz bir ulaşım için tüm ekosistemini bölgelere ve profesyonel filolara entegre edecek. Renault Grubu ve Plug Power gibi iki liderin güçlü yanları ve yetkinliklerini bir araya getiren HYVIA hızla gelişiyor.” ifadelerine yer verdi. HYVIA, daha fazla yükleme kapasitesi sunan Master Chassis Cab H2-TECH ve belediyeler ve yerel kamu hizmetleri için ideal 15 yolcu kapasiteli şehir minibüsü Master Citybus H2-TECH’in de tanıtımını gerçekleştirecek. Master Citybus H2-TECH, 300 kilometrelik şehir içi menziliyle bu kapsamda dikkat çekiyor.

İlgili video

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric