reklamı kapat

POPÜLER

ATHENA

Yapay insan ATHENA, ilaç deneylerinde hayvanların kullanılmasını önleyecek

Yeni geliştirilen ilaçların insanlarda denenmesinden önceki hayvan deneyleri özellikle hayvan hakları kuruluşları tarafından büyük tepki görüyor. Araştırmacılar bu tür deneylere alternatif yöntemler bulmak üzere çalışmalarını sürdürürken, ABD’de bir grup araştırmacı ilaç deneylerinde kullanılabilecek yapay bir insan vücudu geliştirmeye çok yaklaşmış durumda.

ATHENA adını alan yapay insan, ilaç zehirlilik testleri için insan vücudundaki dokuları taklit eden minyatür bir yapı. Daha önce ATHENA’daki gibi insan dokularını taklit eden yonga benzeri cihazlardan bulunuyormuş ancak beş yıldır sürdürülen ve 19 milyon dolarlık yatırım sonucu geliştirilen ATHENA’da, araştırmacılar bu yongaların temelindeki mekanizmayı sentetik organlara yerleştirmiş. ATHENA’daki organların birbirine bağlı olması sayesinde ilaçların hedef organ üzerindeki etkisinin yanı sıra bütün sistem üzerindeki etkisi de anlaşılabiliyor.

Şu anda sentetik bir karaciğer, kalp, akciğer ve böbrekten oluşan ATHENA’nın projenin sonraki aşamalarında tüm organ ve dokulara sahip olması ve gerçek bir insan vücudunu tüm işlevleriyle taklit edebilmesi amaçlanıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yapay insan ATHENA, ilaç deneylerinde hayvanların kullanılmasını önleyecek” için bir cevap

  1. fatih çelik dedi ki:

    Sigara içenlere müjde…Artık sizler için yeni ciğerler üretiliyor 🙂
    Üstelik yeni ciğerlerinizin de içine etmemeniz için beyin yanında bedava 🙂
    – Çok ofensif oldu.
    – Biz ofensif olmayız sizden öğrenecek değiliizzzz !!!