reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 700

Yeni Qualcomm Snapdragon 700 platformuyla orta seviye şahlanıyor

Mobil işlemci pazarının lider ismi Qualcomm, MWC 2018 kapsamında yeni Snapdragon 700 platformunu tanıttı. Yeni işlemci platformu özellikle yapay zeka özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Biliyorsunuz fuarda tanıtılan Galaxy S9 ve Xperia XZ2 ailesinde Snapdragon 845 kullanılıyor. Bu işlemci önemli yenilikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor ancak çok pahalı telefonlarda yer alıyor. İşte bu yüzden artık orta seviye akıllı telefonlar daha çok önem arz ediyor. Bunun farkında olan Qualcomm, yeni Snapdragon 700 serisiyle orta seviyeyi de canlandırmaya hazırlanıyor. Henüz aile içerisindeki versiyonları detaylandırılmayan Snapdragon 700 platformu, dediğimiz gibi ilk olarak yapay zeka konusunda öne çıkıyor. 800 serisindeki yapay zeka altyapısına sahip olan platform, açıklandığı kadarıyla AI konusunda Snapdragon 660‘a oranla 2 kat performans artışı getiriyor. Yapay zeka gereken işlemleri kendi içerisinde halleden platform, bu sayede fark yaratıyor. Şirketin en son Kryo CPU tasarımı ve Adreno grafik birimleri üzerine kurulan platform, enerji verimliliğinde yüzde 30’a yakın artış müjdeliyor. Hız konusundaki artış konusunda ise bir detay verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 700 ile orta ve üst seviye cihazlar arasındaki fark kapanıyor

Yeni işlemci platformu kamera konusunda da güzel yeniliklerle geliyor. Şirketin Spectra ISP‘sini kullanan platform, yüksek kamera donanımlarına destek veriyor. Buna ek olarak yapay zeka desteği burada da devreye giriyor. Yeni platform yapay zekayı kullanarak fotoğraf çekimlerini hiç olmadığı kadar iyi hale getiriyor. Yüksek hızda LTE bağlantıyı mümkün kılan platform, Bluetooth 5.0 ve Quick Charge 4.0 destekleriyle karşımıza geliyor. 2018’in ilk çeyreğinde içerisinde üreticilere gideceği belirtilen platform, yılın sonuna doğru orta seviye telefonlara girecek gibi görünüyor.