reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

Yasak sonrası karşı atak geldi: “TikTok, ABD’ye dava açıyor”

 - Güncelleme: 07 Mayıs 2024 19:54

Yasaklama adımı sonrası karşı atak geldi. Son dönemin en popüler platformlarından olan TikTok, ABD’ye karşı dava açıyor.

Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısı masaya gelmiş, kısa süre önce ise ABD meclisi tarafından verilen onay ile bir sonraki seviyeye geçilmişti. Daha sonra ABD Senatosu TikTok’un satılmasını ya da yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti ve tasarıyı direkt olarak ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdi. Başkan Biden buna onay vereceğini net olarak söylemişti ve öyle de olmuş yani imza atılmıştı. Bu adımla beraber platform hemen engellenmiyor, bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance’a TikTok’u satması için süre veriliyor. Eğer bu süre içinde satış adımı atılmazsa ABD’de kalıcı olarak yasaklanacak platform, daha önce de bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını söylemişti. Firma bu konuda şaka yapmıyordu çünkü bugün resmi olarak ABD’yi dava etti. TikTok, ABD hükümetinin uygulamanın satışını zorlama kararını anayasaya aykırı olarak nitelendiriyor ve bu kararın bozulması için büyük bir yasal mücadeleye girişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasak ile artık çok gerçek bir şekilde karşı karşıya kalan platform, bu yüzden geçtiğimiz ay ilginç bir adım atmıştı. Kullanıcıların telefonlarına, “Platformun kapatılmasını durdurun.” başlıklı bir bildirim atan firma, bu bildirim ile kişilerden platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin. Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, bunu daha sonra bir kez daha tekrarlamıştı. Şirket ABD’deki kullanıcılara Senatörünüze TikTok’un sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin veTikTok yasağına hayır oyu vermelerini isteyin tarzında uygulama içi mesajlar / bildirimler göndermeye başlamıştı.

Yakın zaman önce de Türkiye odaklı bir bilgi gündeme gelmişti. Cumhuriyet’te yer alan İHA merkezli habere göre Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Öztürk, “Ahlaksız paylaşımların yoğunlukla yer aldığı ve milli değerlerimizi ayaklar altına alan TikTok’un bir an önce kapatılması gerektiği açıktır. Bu doğrultuda kanun teklifi hazırlamakta olduğumuzun da bilinmesini isterim dedi. TikTok uygulamasının, Türk aile yapısına ve kültürüne uygun olmayan görüntülerin ve davranışların paylaşıldığı bir mecra olduğunu söyleyen Öztürk, “Bu anlamda müstehcen içerikler oluşturan, canlı yayında gelir sağlayan, çocuk istismarı paylaşan hesap yöneticilerine yönelik operasyonların yapıldığı ve adli soruşturmaların açıldığı yine kamuoyuna yansımaktadır. Tam bu noktada ifade etmeliyim ki TikTok adlı sosyal medya platformu tam anlamıyla bir bataklığa dönüşmüştür ve bataklıkta sinek avlamaktansa bataklığın kurutulması gerekmektedir” diye konuştu.

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu