reklamı kapat

POPÜLER

Yaşlı adam akıllı saati sayesinde ölümden döndü

Giyilebilir cihazlar devamlı olarak kalp ritmini takip ederek kayıtlarını tutuyor ve sağlıklı kabul edilen limitlerin aşılması durumunda kullanıcıya uyarı gönderiyor. Söz konusu fonksiyon, 62 yaşındaki bir adamın hayatını kurtardı.

The Sun’ın aktardığı habere göre Dennis Anselmo adındaki yaşlı adam bahçe işleriyle uğraştıktan sonra rahatsızlandı. Bu sırada Apple Watch’u kontrol eden Anselmo, kalp atış hızının 210 BPM seviyesine çıktığını gördü. Normalde 50 BPM seviyesinde olması gereken ritmin bu kadar artmasından şüphelenerek ambulansı arayan ve hızlı müdehaleyle sağlığına tekrar kavuşan yaşlı adam, hayatını akıllı saatine borçlu. Anselmo’nun belirttiğine göre eğer bu rahatsızlanmayı görmezden gelse ve evde dinlenmeye devam etseydi gerçekleşmesi olası ikinci bir kalp kriziyle birlikte hayatını kaybedebilirdi.

Akıllı saatlerin yalnızca bir aksesuar veya eğlence aracı olmaktan çıkıp bir insanın hayatını kurtarıyor olmasının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Gelecekte giyilebilir cihazların daha büyük kitlelere yayılmasıyla birlikte kalp krizinden ölümlerin daha da azalmasını öngörmek de mümkün.