reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’dan direksiyon başındaki kalp krizlerini algılayabilen teknoloji

Kalp krizleri herhangi bir belirti olmaksızın yaşanabilmesi ve ölümcül olmasıyla büyük bir tehlike arz ediyor. Böyle bir durumun ne zaman yaşanacağı bilinemediği için tehlikenin boyutu daha da artıyor. Örneğin otomobil kullanırken yaşanacak bir kalp krizi yalnızca sürücüyü değil, çevredeki insanların hayatını da tehlikeye atıyor. Toyota yeni araştırmasıyla birlikte bu tür durumların önüne geçmeyi hedefliyor.

Advertisement

Sürücüsüz otomobillerle ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Sürekli olarak yeni otomobil firmaları kendi sürücüsüz otomobilini geliştirmek için çalışmalara başlıyor. Fakat buna rağmen sürücüsüz otomobillerin yaygınlaşabilmesi için uzun bir süreye ihtiyaç var gibi görünüyor. Bu süreç içerisinde mevcut otomobillerin teknolojik anlamda daha gelişmiş hale gelmesi ve kullanım kolaylığı sağlanması için çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

Birçok ülkedeki yaşlı nüfusun artıyor olması otomobil kullanıcılarının sürüş esnasında rahatsızlanabileceği anlamına geliyor. Toyota’nın geliştirdiği teknoloji sürücünün kalp ritmini takip altına alarak olası bir sağlık probleminde trafiğin güvenliğini sağlıyor. Kalp ritminde bir anormallik olduğunda otomobil  hızlı ve güvenli bir şekilde kendini durduruyor. Toyota yaptığı açıklamada algoritmanın doğru bir şekilde çalışması için yoğun bir çaba harcadıklarını ve otomobilin yanlış karar vermesi halinde sürücünün kalp krizi geçirdiği düşüncesiyle paniğe kapılabileceğini belirtiyor. Çalışmaları süren teknolojinin ne zaman araçlarda görüleceği henüz bilinmiyor.