reklamı kapat

POPÜLER

MicroLED Apple Watch Ultra LOG Tasarım

Yeni Apple Watch Ultra donanımsal bir fark taşımayabilir

Yeni Apple Watch Ultra, Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun son paylaşımına ve iddiasına göre donanımsal bir fark taşımayacak.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, eylül ayında yeni iPhone’lar ile beraber tanıtılacak yeni Apple Watch Ultra ya da Watch Ultra 3’ün, Watch Ultra 2 ile aynı donanımlar üzerine kurulacağını iddia ediyor. Bu bilgi ışığında yeni modeli tam olarak nasıl farklılaştıracağı merak uyandıran Apple, belki ufak bir tasarım değişikliği yapabilir ya da yeni saatin gövdesini inceltebilir. Apple Watch Ultra en son MicroLED ekranlı sürümüyle gündeme gelmişti. Bu ürün bir süre 2024 yılında gelecek denildi, daha sonra ise 2025‘e kaldı bilgisi gündeme gelmişti. En son ise ürünün 2026 yılında satışa çıkacağı aktarılmıştı. Hepsinin üstüne ise bu projenin rafa kaldırıldığı söylendi. Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, microLED’in ürüne önemli bir değer katmayacağını ve üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu düşünüyor.  Temeli OLED ile benzer olan microLED teknolojisi, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek koyuyor. Bu sayede başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor. Teknik detaylara göre microLED, OLED’den tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor, bu da onu ufak bataryalı mobil cihazlar için harika bir seçenek haline getiriyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan microLED, daha yüksek parlaklık ve kontrast sunabilmesi yanında yüksek renk gamutlarına da destek veriyor.

Yeni Apple Watch Ultra yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı