reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation

Yeni bir taşınabilir PlayStation oyun cihazı geliştiriliyor olabilir

Bugün ortaya atılan iddialara göre bulut ya da Remote Play temelli olmayan yeni bir taşınabilir PlayStation oyun cihazı geliştiriliyor olabilir.

PlayStation Portal birçok kişinin hayal ettiği gibi çıkmayan bir taşınabilir oyun cihazı oldu. Buradaki yeni iddialar ise beklenen bağımsız yapıdaki yeni bir cihazın yolda olabileceğini gündeme getiriyor. AMD APU’yu temel alacak denilen bu portatif oyun makinesinin, oyunları yerleşik olarak oynatacağı ve PS5 yanında PS4 oyunlarına da destek vereceği söyleniyor. Bunlar haricinde şimdilik başka bir detayın olmadığı ürün, şimdiden büyük merak uyandırıyor ve elbette kesin değil ancak yüksek ihtimalle 2025 çıkışı hedeflenerek geliştiriyor. PlayStation Portal kaçıranlar için ilk aşamada akla geldiği gibi bulut oyunculuğu merkeze almıyor. Bu taşınabilir oyun cihazını alanların mutlaka bir PlayStation 5‘e sahip olması gerekiyor, oyunlar bu cihaza WiFi kullanılarak PS5 üzerinden aktarılıyor. Yani cihazın merkezinde “Remote Play / Uzaktan Oynama” altyapısı bulunuyor, bu özelliği Sony kendisi şöyle açıklıyor: “Uzaktan Oynama ile PlayStation konsolunuzu yüksek hızlı internet bağlantısı olan her yerden uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin hareket halindeyken PS5 ve PS4 oyunlarının keyfini çıkarmak için başka odadaki bir bilgisayarı veya bir akıllı telefonu kullanabilirsiniz.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu temelde devamlı yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyan Portal, bünyesinde 8 inç boyutunda bir 1080P LCD ekran taşıyor, yanlarda ise temel olarak DualSense kontrolcüler kullanılıyor. Yurt dışı satış fiyatı 199 dolar olarak açıklanan Portal, 3.5 mm yuvasına sahip olduğundan kablolu kulaklık kullanımına izin veren bir cihaz. 1080P’de maksimum 60 fps oyun desteği olan cihaz için en son ilk incelemelerin çıkması ses getirmişti.

Genel olarak beğenilen ancak aşırı da iyi yorumlar almayan ve “gerekliliği” konusunda büyük soru işaretleri bulunan ürün için bir test editörü, “Sony’nin PlayStation Portal’ı neden var? Test ettikten sonra aklımıza gelen soru bu. 199,99 dolarlık cihaz sadece tek bir şey yapıyor: PS5’inizden Wi-Fi aracılığıyla oyun akışı sağlamak. Yerel olarak oyun oynamak yok, bulut üzerinden oyun aktarma yok, Netflix uygulaması vb. yok…” yazmıştı.

PlayStation iddiaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER