reklamı kapat

POPÜLER

Yeni “dokuzuncu gezegen” izlerine rastlandı

Plüton’un “cüce gezegen” statüsüne düşürülmesinden bu yana “dokuzuncu gezegen” arayışlarımız bitmedi. Görünüşe bakılırsa içimizdeki bu büyük boşluk dolmak üzere. Zira bilim insanları, Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde yeni bir gezegenin izlerine rastladı.

9’uncu gezegen iddiları, Astronomical Journal’da da yayınlanan, California Teknoloji Enstitüsü profesörlerinin araştırmaları neticesinde ortaya çıktı. Plüton’un arkasında bazı gök cisimlerinin “tuhaf bir şekilde” bir alanın etrafında yörüngeye girdiğini tespit ederek araştırmalara başlayan araştırmacılar, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla, Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Dünya’nın 10 katı büyüklükte 9’uncu bir gezegenin izlerine rastladı. Güneş’in etrafındaki turunu 20 bin yılda tamamladığı tahmin edilen 9’uncu gezegenin, sistemin dış kısmındaki cüce gezegenleri çekim gücüyle etkilediği düşünülüyor.

planet-nine
Araştırmanın dikkat çekici kısımlarından biri ise, 10 yıl önce Plüton’un cüce gezegen sınıfına sokulmasına neden olan gök bilimci Mike Brown tarafından gerçekleştirilmesi oldu.

ETİKETLER
YORUMLAR