reklamı kapat

POPÜLER

evolution-kit

Yeni gelişim kitiyle Samsung Smart TV’lere UHD desteği geliyor

Samsung, UHD desteğine sahip olmayan Smart TV‘lerde dahi UHD kalitesinde görüntü oynatmaya imkan veren 2014 UHD Evolution Kit‘i, nam-ı diğer Gelişim Kitini görücüye çıkardı. Aslında TV üreticilerinin daha fazla ürün satabilmek adına eski modellerde yükseltme yapmaya imkan tanımaması beklense de, tüketicilerin her yıl yeni bir TV almaya çok istekli olmaması Evolution Kit’i ortaya çıkarmış olabilir. Smart TV’ler için tasarlanan Evolution Kit, normalde kullanıcılara yeni bir TV’ye mal olacak gücü ve özelliği beraberinde getiriyor.

2014 model Evolution Kit, eski özelliklere ek olarak UHD desteğini de içeriyor, böylece üst seri eski Samsung televizyonlara sahip olan kullanıcılar 3840×2160 çözünürlüğünde içeriği oynatabiliyor. Yeni gelişim kiti, ek olarak HEVC codec desteğinin yanı sıra daha hızlı bir quad-core işlemci ve akıllı uzaktan kumandayla geliyor. Ancak UHD modeli diğer modeller gibi TV’nin arkasına takılmak yerine set üstü TV kutusu gibi kullanılıyor.

Yeni UHD özelliği Samsung’un önemli bir oyuncu olduğu Güney Kore pazarında stratejik bir hamleye işaret ediyor. Güney Kore, nisan başında UHD yayın yapan ilk kanalını kullanıma sundu. UMAX adı verilen kanal UHD çözünürlüğünde görüntüleri ücretsiz sunsa da, bu özellikten faydalanabilmek için kullanıcıların UHD özellikli bir alıcıya sahip olması gerekiyor.

Haklı olarak ilk önce Güney Kore’de piyasaya sunulacak cihazın fiyat bilgisi henüz açıklanmamış olsa da geçen yılki UHD’siz modelin 300 dolar civarındaki fiyatı bir fikir verebilir. Türkiye’de ne zaman piyasaya çıkacağı belli olmayan gelişim kitinin çıksa da UHD içerik yoksunluğunda ne kadar talep göreceği şüpheli.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yeni gelişim kitiyle Samsung Smart TV’lere UHD desteği geliyor” için 2 cevap

  1. ali dedi ki:

    hiç bişey anlamadım. Bu nasıl mümkün olacak ? 1920×1080 pixel nasıl 4000x olacak ?

  2. Abdullah TOP dedi ki:

    Merhaba. Ali Bey gibi bana da saçma geldi. Biraz araştırdım, cnet’teki haberi bana dolu doluydu, onu okudum. Kesinlikle Full HD’leri UHD yapmak gibi bir olay yok. 2014’te 2 farklı Evolution kit çıkacak. Birisi Full HD TV’ler için, diğeri de (bu haberde bahsedilen model SEK-2500) sadece 2013 ve öncesi tek Samsung UHD TV olan F9000’de çalışacak. Yani 8000/7000’lerde UHD olan evolution kit çalışmayacak.