reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil hızlı şarj, artırılmış menzil: 2017 Ford Focus Electric

Ford’un artık ikonik haline gelmiş binek modeli olan Focus’un geliştirilmiş elektrikli versiyonu artık çok daha çekici değerlere sahip.

Ford’un elektrikli otomobil geleceğinin günümüzdeki en önemli temsilcisi olan Focus Electric gelişimine son hızda devam ediyor. 2011 yılından beridir üretimine devam eden elektrik motorlu Focus’un yeni jenerasyonu için geliştirmelerini tamamlayan Ford, yaptığı çalışmalar sonucu çok daha tatminkar değerlerle karşımıza çıktı. Geliştirilen yeni sistemle birlikte menzil bazında daha fazla özgürlük vadeden elektrikli Focus, Avrupa’da sunulacak versiyonunda da hızlı şarj özelliğiyle kullanıcıların karşısında olacak. Amerika’da sunulan versiyonla birlikte artık tamamen eşdeğer konuma gelen Avrupalı Focus Electric her geçen gün sayıları artan elektrikli otomobil sınıfında kendine daha fazla yer açmaya çalışacak.


Ford’un yaptığı gelişmelerin ardından kullanılan daha büyük ve yoğun batarya seçeneğiyle birlikte Focus Electric’te 33.5 kWh‘lık bir ünitenin yer aldığını görüyoruz. Geliştirilen bu bataryayla birlikte Focus Electric’in toplam menzil değeri 225 kilometreye çıkmış durumda. Bataryayla birlikte Ford’un geliştirdiği şarj teknolojisini barındıran Focus E, 30 dakikalık sarj süresinde bataryasının yüzde 80‘lik kısmını dolu hale gelebiliyor. Bu önemli özellikle uzun yolculuklar için handikaplı olarak nitelendirilen elektrikli araçlar için oldukça önemli.

Focus E’nin elektrik motoru kısmındaysa herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Bu da Focus E’nin halen 143 beygir güce sahip olduğu anlamına geliyor. Ford, elektrik motorunda olmasa da araç içerisine küçük değişimler eklemeyi unutmamış. Yeni Focus E’nin multimedya sisteminde kendi geliştirdiği SYNC 3 teknolojisine yer veren Ford’un iyileştirmeler yapılmış ekran, sesli komut algılama, Android Auto ve Apple CarPlay desteği gibi güncellemeleri sunduğunu görüyoruz. Geliştirilen menzil değeriyle kullanım açısından çok daha çekici hale gelen Focus Electric’in yakın zamanda ülkemizde de kullanıcılarla buluşmasını diliyoruz.