reklamı kapat

POPÜLER

2022 Ford Focus

2022 Ford Focus kokpit dinamiklerini bir üst noktaya taşıyan yenilikleriyle karşımızda

Teknoloji ve güvenlik bazında önemli geliştirmeler getiren 2022 Ford Focus, kaputunun altındaki farklılıklarıyla da dikkat çekecek.

2018 yılında gerçekleştirilen tanıtımıyıla dördüncü jenerasyonuna geçen Focus için aradan geçen zaman diliminin ardından makyaj vakti geldi. Bir süredir geliştirme sürecini takip ettiğimiz 2022 model yılllı makyaj paketi bugün itibarıyla tüm çıplaklığıyla karşımızda duruyor. Birkaç gün önce tanıtılan yeni Tourneo Connect ailesindeki tasarım karakterinden izlerin kendisini hissettirdiği dış dokunuşlarla birlikte daha modern bir Focus bizi bekliyor. 2022 Ford Focus ürün gamıyla birlikte donanım bazında da çok daha başarılı ve rakiplerine cevap verebilecek bir otomobil ile karşı karşıyayız. Özellikle kokpit tarafından “nihayet” dedirterek karşımıza çıkan devasa multimedya ekranla birlikte Focus’un artık teknoloji bazında da kullanıcı deneyimini yukarıya taşıyacağını göreceğiz. Satışlar bazında dördüncü jenerasyonun “enler” arasında olmadığını düşündüğümüzde, bu makyaj operasyonunun önemi daha kolay anlaşılabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 Ford Focus için tasarım donanım bazında yenilikler

Makyajla birlikte Focus ön bölümünde fazlasıyla hissedilir dokunuşlar karşımıza çıkıyor. Izgara, kaput, ışıklandırma grubu, tamponlar ve hava giriş panel tasarımlarının tamamının bu kapsamda yeni olduğunu söyleyebiliriz. Ürün gamına eklenen yeni jant tasarımları ve renk seçenekleri de Focus’un bu bazda yapılan değişimlerinin destekçisi olacak. Aracın arka bölümü ise değişimin nispeten daha az hissedildiği detaylar barındırıyor. Tüm donanım paketlerinde artık LED ışıklandırma paketinin de sunulacağı Focus ailesi, bu vesileyle giriş ve orta seviye paketlerinde daha zengin bir otomobil olacak. Ailenin üst paketlerinde ise malzeme kalitesinin yeni döşemeler üzerinden artırıldığı detayı dikkat çekiyor.


Kokpit tarafına geçtiğimizde ise adeta “ben geldim!” diyen yepyeni bir multimedya ekran bizi karşılıyor. Ford’un son nesil SYNC 4 multimedya arayüzüyle desteklenen bu ekranın dinamikleri akıllara Mach-E’yi getirebilir. Konsolda yatay formda konumlanan ekran 13,2 inçlik ebatla üst paketlerde kullanıcıları bekliyor olacak. Uzaktan güncelleme desteğinin sunulduğu sistemi akıllı telefon entegrasyonu üzerinden daha aktif şekilde kullanmak da mümkün. Makyajla birlikte ürün gamına eklenen kör nokta uyarısı ve aktif güvenlik desteklerinin de hissedilir yenilikler olacağını özellikle belirtelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor/şanzıman kombinasyonunda bir ilk

Yenilenen Focus ailesinin motor seçeneklerinde radikal bir değişim bizi beklemiyor. Bu noktadaki en hissedilir değişim mild-hybrid dokunuşu ve şanzıman tarafında. Ford cephesi 7 kademeli çift kavrama şanzımanı Focus’un 125 PS ve 155 PS’lik motor seçeneklerinde sunmaya başlıyor. 48V mild hybrid kombinasyonuyla gelen bu motorlar, şanzımanın da etkisiyle birlikte tüketim konusunda daha verimli hale getirilmiş görünüyor. 1.0 litrelik motorun giriş seviyesinde ise 100 beygirlik güç ve 6 kademeli manuel şanzıman karşımızda olacak. Dizel tarafında ise 1,5 litrelik motoru üst versiyonda 120 beygirlik güçle yollarda göreceğiz. Ailenin zirvelerinden birisi olan Focus ST ise 2,3 litrelik motorunun ürettiği 276 beygirlik değişmeyen güç değeriyle yola devam edecek. İngiltere’de 22.450 sterlinlik başlangıç fiyatı açıklanan yeni Focus ailesinin Türkiye’deki planlaması için önümüzdeki yılı beklememiz gerekecek.