reklamı kapat

POPÜLER

Sony α77 II

Yeni Sony α77 II, 79 noktalı otomatik odaklama sistemiyle geliyor [Video]

Uzun bir süredir DSLR tarafında pek sesi çıkmayan Sony, α77 modelinin ikinci versiyonu α77 II ile sessizliğini bozdu. Devrimsel yenilikler sunmayan makinenin en önemli artısı faz algılamalı 79 adet otomatik odaklama noktasına sahip olması. Bir önceki modeldeki gibi 24,3 megapiksel sunan bir sensöre sahip olan α77 II, oldukça hızlı; tam çözünürlükte saniyede 12 kare hızında art arda 60 kare yakalayabiliyor.

α77 II, Sony’nin APS-C sensöre sahip mevcut makineleri arasındaki en gelişmiş DSLR tarzı makine. Sony, aradan geçen zamanı boş geçirmemiş ve α77’nin üzerine birçok şey koymuş. Bunların ön önemlisi ise otomatik odaklama sisteminde yapılan iyileştirme. 24,3 megapiksellik yeni sensör, 15’i çapraz tip olmak üzere faz algılamalı 79 odaklama noktasına sahip. Hem bu noktaların sayısının artmış olması hem de Sony’nin yarı geçirgen ayna teknolojisi odaklamanın ciddi anlamda hızlanmasını sağlamış. 79 AF noktası hareketli objelerin net bir şekilde yakalanmasında etkili.

Sony α77 II
YENİ SENSÖR VE BIONZ X İŞLEMCİ
Sony tarafından geliştirilen yeni nesil 24,3 megapiksellik bir sensörle gelen makine aynı zamanda daha önce α7R ve α6000 modellerinde de kullanılan boşluksuz on-chip lens yapısına da sahip. α77’deki sensöre oranla yüzde 20 daha yüksek hassasiyet sunan yeni sensör, ISO 100 – 25.600 arasında çok daha detaylı ve kirlilikten uzak kareler vadediyor. Yeni makine, bir önceki modelde yer alan BIONZ işlemciden üç kat daha yüksek performaslı BIONZ X görüntü işlemcisine de ev sahipliği yapıyor. Bu işlemci hem kirlilik azaltma, hem de renk tanımlama işlemlerinde büyük bir hız ve tutarlılık sağlıyor.

Sony α77 II
Fiziksel yapısı itibarıyla α77’yle neredeyse bire bir aynı olan α777 II’de 236 bin noktalı XGA OLED Tru-Finder elektronik vizör ve üç eksende hareket edebilen üç inç büyüklüğünde bir LCD ekran yer alıyor. Ekran, WhiteMagic teknolojisiyle doğrudan güneş ışığı altında dahi rahatlıkla okunabiliyor. Makine üzerinde iki adet kontrol tekeri ve 51 farklı görev atanabilen 11 adet kişiselleştirilebilir düğme bulunuyor. Klasik makine arayüzü, joystik şeklindeki ana düğme ile yönetiliyor. Makinenin magnezyum gövdesi hava koşullarına karşı da dayanıklı. Bu sayede korkusuzca yağmur altında çekim yapmak mümkün. α77 II, saniyede 60 ve 24 kare hızında AVCHD 2.0 formatlı Full HD video kaydı da yapabiliyor.

Sony α77 II
Wi-Fi ve NFC
Sony’nin yeni makinesinde Wi-Fi ve NFC teknolojisi de bulunuyor. α77 II, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve çekilen fotoğraf ve videolar bu cihazlara kablosuz olarak kolayca aktarılabiliyor. Bunun için iOS ve Android platformuna özel PlayMemories Mobile uygulamasını kullanmak gerekiyor. Sony’nin yeni makinesinde ne yazık ki GPS bulunmuyor.

Birçok aksesuar seçeneği sunan α77 II, haziran ayının başında yurt dışında satışa sunulacak. Makinenin yalnızca gövde fiyatı 1.200 dolar, 16-50mm f/2.8 kit lensli set fiyatı ise 1.800 dolar olacak.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER