reklamı kapat

POPÜLER

Yenilenen iMac, 5K Retina ekranıyla fark yaratıyor

iPhone, iPad ve MacBook Pro’larda uzun bir süredir bulunan Retina ekran, sonunda iMac’e de geliyor. Apple, Türkiye saatiyle Perşembe akşamı gerçekleştirdiği basın etkinliğinde, yeni 27 inç iMac’te Retina 5K ekran bulunacağı açıkladı.

5.120 x 2.880 piksellik çözünürlüğe sahip olan 1,4 mm inceliğindeki ekranda tam 23 katman ve 14,7 milyon piksel bulunuyor. 4K ekranlardaki piksel değerinden yüzde 67 daha yüksek olan bu değer, 1080p HDTV’deki piksel sayısının yedi katına denk geliyor. Üstelik ekranda yapılan iyileştirmeye rağmen, yeni 27 inç Retina modeli normal 27 inç iMac’e kıyasla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor. Yeni iMac’te ayrıca iki adet Thunderbolt 2 bağlantı noktası bulunuyor. Önceki modellerde, saniyede 20 gigabit hızla veri iletebilen bu bağlantı noktaları yerine saniyede 10 gigabit veri ileten Thunderbolt bağlantı noktaları bulunuyordu.

imac
Yeni iMac’te ekrandaki dört kat piksel artışını desteklemek için beyin işlevi gören “TCON” zaman denetleyicisine yer verilmiş. Piyasadaki hiçbir zaman denetleyicisi 5K ekrandaki piksel sayısıyla baş edemediği için geliştirilen TCON, bir önceki 27 inç iMac’in dört katı bant genişliği ve saniyede 40 gigabit hız sağlıyor.

imac
Ekran panelinde ayrıca oksit TFT teknolojisi bulunuyor. İnce film transistör adıyla da bilinen TFT, elektrik yükünü piksellere taşıyor. Apple’ın geliştirdiği oksit tabanlı TFT, enerji iletim işleminin daha hızlı yapılmasına ek olarak, dengeli parlaklık üretilmesine imkan veriyor. Ekran parlaklığından feragat etmeden güç tüketimini azaltmak içinse yüksek verimliliğe sahip LED’ler kullanılmış.

Yeni iMac’te iPhone 6 serisinde de yer verilen fotoğraf hizalama teknolojisi bulunuyor. Ekrandaki moleküllerin daha iyi hizalanmasını sağlayan fotoğraf hizalama, daha iyi bir kontrast elde etme imkanı veriyor. Ayrıca kontrastın her açıdan iyi görünmesi için ışığın ekrandan çıkış şeklini yöneten dengeleme filmi eklenmiş. Bu da, ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın koyu siyahlar ve canlı renkler görülmesini sağlıyor.

imac
Tabii 5K ekran ve 14,7 milyon piksel ucuza gelmiyor. Retina 5K ekranlı iMac’in fiyatı 7.299 TL (3,5 GHz Intel Core i5 işlemci, 8 GB 1600 MHz DDR3 SDRAM, 1 TB Fusion Drive, AMD Radeon R9 M290X 2 GB GDDR5) ila 12.239 TL (4 GHz Intel Core i7 işlemci, 32 GB 1600 MHz DDR3 SDRAM, 1 TB Flash depolama, AMD Radeon R9 M295X 4 GB GDDR5) arasında değişiyor.

VİDEO