reklamı kapat

POPÜLER

iPad Air 2 ve tüm özellikleri [Video]

Apple, merakla beklenen iPad Air 2’yi dün akşam Türkiye saatiyle 20:00’da başlayan basın etkinliğinde tanıttı. Apple’ın şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü iPad olan iPad Air 2, aynı zamanda en hafif ve en ince iPad olma özelliğini taşıyor. 7,5 mm kalınlığındaki iPad Air’e kıyasla yüzde 18 daha ince üretilen iPad Air 2 sadece 6,1 mm kalınlığında. Bu değere sahip oluşuyla iPad Air 2, dünyanın en ince tableti. Cupertinolu şirketin söylediğine göre iPad Air 2 ve iPad Air üst üste konulduğunda bile orjinal iPad’dan daha ince. iPad Air 2 437, hücresel şebeke destekli model ise 444 gram ağırlığında. İlk iPad’in 680 gram ağırlığında ve 13,4 mm kalınlığında olduğu göz önüne alınırsa iPad Air 2 çok daha hafif ve ince olduğu ortaya çıkıyor.

iPad Air 2
Apple, 6,1 mm değerine daha önce üç katmanlı olan Retina ekranı tek bir katmanda birleştirip yeniden tasarlayarak ulaşmış. Ekranın incelmesine ek olarak iPad Air 2’nin ekranı bundan böyle daha canlı renklere ve daha yüksek kontrast oranına ulaşabiliyor. 2048×1536 piksel çözünürlüklü 9,7 inçlik ekran, 264 ppi piksel yoğunluk değerine sahip. 3,1 milyon pikselin yer aldığı ekranın dünyanın en düşük yansıtma oranına sahip olduğu da belirtiliyor. Yansıma önleyici kaplama, yansımayı yüzde 56 oranında azaltıp, iPad Air 2’yi her ortamda çok daha net ve daha okunaklı bir hale getiriyor.

iPad Air 2
Anodize alüminyum gövdesiyle oldukça şık bir görünüm sunan tablette ilk olarak iPhone 5s’te karşımıza çıkan altın renk seçeneği de yer alıyor. Uzay grisi ve gümüş ise iPad Air 2’nin diğer renk seçenekleri arasında bulunuyor. Yuvarlatılmış kenarlarla rahat bir kullanım olanağı sağlayan tabletin performansı tasarımı kadar dikkat çekici. İkinci nesil 64 bit A8X çip ile birlikte gelen iPad Air 2, bu işlemci sayesinde şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü iPad olma özelliğini taşıyor. 3 milyar transistörün kullanıldığı A8X çip sayesinde iPad Air 2, bilgisayara yakın bir hız ve grafik performansı sunuyor. Selefine kıyasla yüzde 40 daha hızlı olan A8X çip, ilk iPad’de kullanılan A4 işlemci performansına kıyasla 12 kat daha hızlı ve grafik performansına kıyasla yüzde 180 kat daha hızlı. A8X, A7 çiple karşılaştırıldığında grafik performansı 2,5 kat daha yüksek. A8X çipsetine iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta da yer alan M8 yardımcı hareket işlemcisi eşlik ediyor.

iPad Air 2
iPad Air 2, kamera performansıyla da göze çarpıyor. Yenilenen iSight kamerayla birlikte gelen tablet 8 megapiksel çözünürlüklü fotoğraflara imza atıyor ve 1080p HD video kaydedebiliyor. Geliştirilmiş optik sistem, yeni sensör ve A8X çipteki güçlü görüntü sinyali işlemcisi sayesinde iPad Air 2, düşük ortamlarda daha az grenli ve daha net fotoğraflar çekmeye yardımcı oluyor. 120 fps ağır çekim yeteneğine de sahip olan iSight kamerada hızlı çekimler de yapılabiliyor. 866 Mbps’ye kadar çıkabilen Wi‑Fi hızı sayesinde iPad Air 2, iPad Air’den iki kattan daha fazla bir hız sunuyor.

iPad Air 2
iPad Air’i iPad Air 2’den ayıran en önemli farklardan biri de Touch ID ve Apple Pay. iPhone 5s ile birlikte hayatımıza giren parmak izi sensörü Touch ID ile parmağınızı Ana Ekran düğmesine dokundurduğunuzda iPad’inizin kilidi açılıyor. 360 derece okuma özelliği sayesinde Touch ID, yatay, dikey veya ikisinin arasında herhangi bir açıda tutulduğunda bile kullanılabiliyor. Touch ID’de buna ek olarak kilit haricinde birtakım uygulamalara da erişim de mümkün. Touch ID’nin safir kristalden üretildiğini ve paslanmaz çelik bir halkayla çevrelendiğini de belirtelim. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta kullanılmaya başlanan barometre de iPad Air 2’de mevcut. Yine Touch ID’yle kullanılacak olan Apple Pay ödeme özelliği, iPad Air 2’de NFC bulunmadığı için sadece online ödemelerde kullanılabilecek.

iPad Air 2
Türkiye satış tarihi ve fiyatı henüz açıklanmayan iPad Air 2, 16, 64 ve 128 GB hafıza seçenekleriyle piyasaya sunulacak. Ancak 128 GB’lık seçenekte hücresel şebeke desteği (LTE) bulunmuyor. 10 saate varan pil ömrü de sunan iPad Air 2’nin Amerika satış fiyatları 499 dolar ila 829 dolar arasında değişiyor.

iPad Air 2
iPad Air 2
iPad Air 2
iPad Air 2
iPad Air 2

VİDEO