reklamı kapat

POPÜLER

iPad Air 4

iPad Air 4 için tarih verildi; A14 işlemci ve iPad Pro tasarımlı

Teknoloji devi Apple’ın iPad Air 4 tablet modelinin önümüzdeki yılın başında tanıtılacağı aktarıldı. İşte model hakkında bilinenler;

Apple’ın iPad tarafı en son 8,5 inç ekranlı yeni iPad Mini‘nin 2021‘de satışa sunulacağı haberiyle gündem olmuştu. En son 2019’da güncellenen tabletin, Pro’lar gibi ince çerçeveli tasarımla geçeceği düşünülüyor. Apple’dan ayrıca iPad Pro’nun tasarım çizgisine sahip başka bir “Pro” olmayan iPad daha geliyor. Aktarıldığı kadarıyla A14 işlemciye sahip olacak iPad Air 4 modeli 2021 Mart ayında raflardaki yerini almış olacak. Yeni Magic Keyboard desteğine ve Apple Pencil desteğine sahip olacağı aktarılan tablet, bağlantı tarafında USB-C kullanacak açıklaması da yapılıyor. 11 inç bir Liquid Retina ekran üzerine kurulacak denilen ince çerçeveli cihaz için söylendiği kadarıyla 128 GB, 256 GB, ve 512 GB depolama seçenekleri sunulacak. Tabletin biyometrik güvenlik konusunda ne sunacağı ise merak ediliyor. Burada ya Face ID kullanılacak ya da direkt olarak ekrana Touch ID entegre edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPad Air 4 merak uyandırırken Apple’dan esas mini-LED ekranlı iPad Pro bekleniyor

Tabletin gücünü 5 nm üretim sürecinden çıkan A14X Bionic işlemciden alacağı söyleniyor. TSMC’nin yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak Kirin 1000 ile beraber bu yıl üretime alınacağı aktarılan A14X Bionic, çok ama çok yüksek performans sunacak deniyor. Kesin olarak 5G desteğine sahip olacak denilen yeni tablet, kaynaklara göre en az 120 Hz yenileme hızına sahip Mini-LED ekran üstüne kuruluyor. Bu modelin de 2020 sonunda ya da 2021 başında geleceği düşünülüyor.

Bu modelin en önemli özelliği olan Mini-LED teknolojisi, OLED panellerdeki gibi burn-in sorununu yaşatmıyor. Aktarıldığı kadarıyla Mini-LED paneller daha hafif ve ince cihazlar üretilmesine de imkan tanıyor. Geniş bir renk gamutuna destek verdiği de söylenen bu paneller, yüksek kontrast sunuyor ve HDR içerikler için yüksek parlaklık sunabiliyor.

Görsel Kaynak: MacRumors

İlgili Video