reklamı kapat

POPÜLER

Togg

Yerli otomobil girişimi TOGG ile birlikte ekosistem değişimi beklentileri yüksek

Geliştirme aşamaları devam eden yerli otomobil girişimi TOGG ile birlikte satış sonrası dinamiklerinin de kısa vadede değişmesi bekleniyor.

Konsept aşamalarından seri üretime geçiş sürecindeki çalışmaları tam gaz devam eden yerli otomobil girişimi TOGG ile birlikte farklı sektörlerden beklentiler mevcut. Üreticilerin, satışların başlamasıyla birlikte elektrikli otomobil odağında teşvikler beklediği bu maceranın, beraberinde satış sonrası operasyonları da hızlı bir şekilde dönüştürmesi bekleniyor. Otomotiv yedek parça sektöründe 130’dan fazla üreticinin distribütörlüğünü yapan Motor AŞİN, TOGG projesinin tüm otomotiv sektöründe oluşturacağı etkilere ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. İlk otomobilin seri üretim bantlarından çıkıp yollarla buluşmasının ardından, elektrikli otomobillerin ihtiyacı olan tüm altyapının büyük bir ivmeyle ülke çapında gelişeceğini vurgulayan Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, satışların sonrasındaki 5 yıllık döneme dikkat çekti.

Yerli otomobil Teknofes'de bir kez daha kendini gösterdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil projesi beraberinde önemli fırsatlar getiriyor

Otomobil endüstrisinde yedek parça sektörünün her yıl ortalama 3 Milyar Euro’dan fazla ihracat gerçekleştirdiğine değinen Saim Aşçı; “TOGG projesi kapsamında üretilecek otomobillerin ihtiyaç duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve eşdeğer parça statüsünde üretim kabiliyetine sahip birçok yerli markayla pazarın 2 kat büyüme potansiyeli var. Karoserden yürüyen aksama, janttan şanzımana, camdan lastiğe, bataryaya, motor ve şanzımana her alanda parça geliştirebilen ve üretebilen yerli markalarımız mevcut. Bu nedenle üretime geçişle birlikte girişimin maksimum 5 sene içinde otomotiv satış sonrası ekosistemini ve yedek parça sektörünü hızla dönüştüreceğini öngörüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türk otomotiv sanayisinin yaklaşık 70 yıllık köklü bir geçmişi olduğunun altını çizen Aşçı, yerli bir markayla yepyeni bir otomobil üretimine geniş bir vizyonla yaklaşmak gerektiğini ifade ederken; “Elektrikli araç yeni ve gelişmekte olan bir pazar. Bu pazardan alınabilecek maksimum paydayı alabilme ihtimalimiz varken, sadece satış sonrası olarak üretim yapmamız nispeten küçük bir vizyon. Sadece satış sonrası yerine her ikisini de yapabilme kabiliyetine sahibiz. Otomotiv sektör; dış ticaret fazlası verdiğimiz, güven ve istikrarla ilerlediğimiz bir alan. Dünya’da ve Avrupa’da otomobil üretiminde ilk sıralarda yer alıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trendi yakalamamız açısından Türkiye’nin Otomobili’nin elektrikli doğması, çok doğru bir karardı ve bu fırsatı doğru zamanda yakaladık. Hatta bence bir adım ileride tüm TOGG ekibi bu projede yarını konuşuyor diyebiliriz. Bu özgüven ve heyecan projenin başarısını çok olumlu etkileyecektir. Küresel pazarda oyun değiştiren bir aktör olma yolunda ciddi bir motivasyon verdiğini düşünüyorum. Bu konuda milli bir duruş sergileyerek, tüm paydaşların bu açılımı canı gönülden desteklemesi gerektiği aşikar. Bunun gibi yerli projelere tüm sektör olarak katkı sağlamalıyız
.” açıklamasında bulundu.

İlgili Video