reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil TOGG

Yerli otomobil modelinin fiyatıyla yarışacağı elektrikli SUV modelleri şu an kaça satılıyor?

Yerli otomobil modelinin fiyatıyla yarışacağı elektrikli SUV modelleri şu an kaça satılıyor dersiniz? Cevapları sizler için bir araya getirdik.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, biliyorsunuz geçtiğimiz hafta TEKNOFEST’te yer alan yerli otomobil TOGG standında açıklamalarda bulundu.

Burada aracın 2022 yılının sonunda seri üretim bandından indiğinde tüm Türkiye’nin gurur duyacağını kaydeden Varank, merak edilen fiyat konusunda ise şunları söylemişti

Aracın fiyatı şu andan belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak

Türkiye’de şu an lüks iç yaşama alanına ve donanımlara sahip yerli otomobil gibi tamamen elektrikli SUV sınıfında yer alan birkaç farklı araç yer alıyor. Peki bu araçlar 27 Eylül itibarıyla kaça satılıyor? Rakamlar tam olarak şöyle:

BMW iX3: 1.088.700 TL
Mercedes-Benz EQC: 1.228.000 TL
Jaguar I-Pace: 1.303.594 TL
MG ZS EV: 394.000 TL

Üsttekilere ek olarak: 

XEV IEV7S: 280.000 TL (Bilinen son fiyat. Rakam daha da yüksek olabilir)
Kompakt SUV sınıfından Hyundai Kona Elektrik: 487.000 TL

Türkiye’de aracı isimler aracılığıyla satılan Tesla Model X gibi araçlar da bulunuyor ancak onları resmi satış olmadığı için listeye almadık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modeli 2023 yılında satışa çıkacak

Yerli model direkt olarak 2022’nin sonunda üretilecek ve yukarıda da dediğimiz gibi 2023’de satışa sunulacak. Bu açıdan yerli otomobilin fiyat yarışına gireceğini aktardığımız yukarıdaki araçlar, 2023 itibarıyla daha da pahalıya satılabilir. Ancak bu sadece kesin olmayan bir beklenti. Fiyatlar 2023 yılında yukarıya değil aşağıya da inebilir.

Yerli otomobil için yerlilikten dolayı bir vergi indirimi olup olmayacağı ise halen bilinmiyor. Bu konuda net bir açıklama da gelmiyor. Ancak daha önce de dediğimiz gibi bu çok olası görünmüyor. Konu bazı yasal durumların, rekabet kurallarının ve özel gümrük anlaşmaların olduğu iddia ediliyor.

Bu arada elektrikli SUV sınıfındaki bu ilk yerli araçtan sonra bir sedan model de hazırlanacak. Ancak onun için 2024’ün beklenmesi gerekecek gibi görünüyor. Hatta seda model 2025’e de kalabilir.

Yerli otomobilin üretimi için aktif olarak fabrika çalışmalarının sürdüğünü de belirtelim. Gemlik merkezli fabrikadaki çalışmaları gösteren canlı yayını direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz. Bu yayın baştan veri çok uzun süredir açık tutuluyor.