reklamı kapat

POPÜLER

Kawasaki, hibrit motosiklet

Kawasaki, elektrikli motosiklet dönüşümü için çok geç tarih verdi

Elektrikli motosiklet dünyasında motosiklet efsanesi Kawasaki en önemli isimlerden olacak. Ancak firma elektriğe çok geç ağırlık verecek.

Advertisement

Kawasaki, çok uzun zamandır bir elektrikli motosiklet geliştiriyor. 2019 Milan Motorcycle Show kapsamında yapılan resmî açıklamada Ninja 650 gövdesi üzerine kurulan bir elektrikli modelin 10 kW / 13 beygir (Maksimum 20 kW / 27 beygir) güç üreteceği aktarılmış, menzilin ise 100 km olacağı söylenmişti.

Bu değerler fanları çok memnun etmemiş, ondan sonra da Kawasaki’nin elektriklisi çok fazla gündeme gelmemişti. Halen bu model için çok fazla bilgi yok. Ancak firma bugün elektrik temelinde bir kez daha gündemde. Çünkü dev üretici önemli bir açıklama yaptı.

Bu açıklamaya göre Kawasaki, gelişmiş ülkelerde 2035 itibarıyla sadece elektrikli motosiklet satışı yapacak. Yani elektrik dönemi firma tarafından ciddi şekilde geç başlatılacak. Ancak bu açıklamada “gelişmiş ülkeler” ibaresinin dikkatlerden kaçmaması gerekiyor.

Firma net olarak 2035 sonrasında dahi gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde standart motosiklet modelleri satmayı sürdürmeyi hedefliyor. Ancak bu planların ileride değişme ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kawasaki daha önce hibrit bir motosiklet ile ses getirmişti

Firma bu model özel aynı hibrit otomobiller gibi düşünüyor. Hibrit otomobiller içten yanmalı motor ile elektrik altyapısını bir araya getiriyor. Kawasaki de geliştirilen prototip motosiklet modelinde bunu yapıyordu.

Daha önce aşağıdaki video ile gösterilen prototip motosiklet, hem bir içten yanmalı motora sahip hem de bünyesinde elektrik motoru ile pil paketi taşıyordu.

Kawasaki geliştirdiği hibrit motosiklet hakkında çok fazla bilgi vermiyor. Ancak hibrit yapı sayesinde modelin uzun yolda içten yanmalı motoru, şehir içinde elektrik motorunu, virajlı yollarda ise hem içten yanmalı motoru hem de elektrikli motoru bir arada kullanacağı aktarılıyor.